Aktualności

Własna firma? Warto spróbować!

O własnej działalności myśli lub kiedyś myślał każdy dorosły, któremu przyszło choćby przez parę miesięcy pracować “ u kogoś” na etacie. Wizja własnego prosperującego biznesu, który po latach zarabia sam na siebie i na nas jest bardzo kusząca. Osoby, które zdecydowały się na ten krok nie zawsze pozostają jednak optymistami. Własna działalność, to sporo więcej odpowiedzialności. Trudno też w tym przypadku mówić o normowanych godzinach pracy - szczególnie w początkowej fazie prowadzenia firmy.

Państwo sprzyja nowym przedsiębiorcom

W naszym kraju są dostępne od jakiegoś czasu pewne udogodnienia i ulgi, które pozwalają sprawdzić stosunkowo niewielkim kosztem, czy nasz pomysł na biznes jest dobry i perspektywiczny oraz, czy taki rodzaj zarobkowania i życia jest dla nas. Zależnie od systemu rozliczania podatku na jaki się zdecydujemy, koszty prowadzenia działalności, to od ok. 300 do 900 zł. Kwota ta, to pieniądze potrzebne do opłacenia obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W dalszych miesiącach, koszty ciągle mogą być sporo niższe, jeśli zdecydujemy się na opłacanie preferencyjnych składek na ZUS. Pozbawiamy się co prawda w ten sposób możliwości np.zwolnienia chorobowego, ale nasza składka jest sporo niższa i nie obciąża tak budżetu. Z korzyści Małego ZUS-u możemy korzystać nawet do dwudziestu czterech miesięcy od założenia działalności – to sporo czasu, aby sprawdzić, czy to coś dla nas.

Wchodzę w to, co dalej?

Oczywiście samo opłacenie składek to nie wszystko. Aby sprzedawać produkty lub usługi, oprócz czasu musimy zainwestować w działalność trochę gotówki lub sprzętu, które często już posiadamy. Nie wejdziemy w ten sposób do branży przemysłu ciężkiego, ale do sprzedawania swoich usług wystarczy czasem komputer osobisty i oczywiście własne umiejętności. Zacząć w ten sposób najłatwiej w branży IT, a własna działalność związana z ulgami na start jej prowadzenia, to świetny pomysł dla grafików, programistów i copywriterów. Jeśli biznes będzie się rozwijał, to dobrym pomysłem może być np. kredyt inwestycyjny dla firm, który pozwoli nam na skalowanie naszego biznesu z posiadanymi możliwościami i bazą klientów. Oczywiście jeśli posiadamy wystarczające środki, to możemy wdrażać nowe rodzaje usług bez konieczności brania takiego kredytu. Pewne bariery mogą jednak okazać się nie do pokonania bez dodatkowego zastrzyku gotówki.

Inwestycje i technologia

Kredyty inwestycyjne pozyskuje się na konkretny i zdefiniowany cel. Może to być budowa lub przebudowa istniejącego budynku, zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wdrożenia realizacji nowych projektów lub zakup koncesji i systemów informatycznych. Maksymalny czas kredytowania, to około 15-20 lat. Wkład własny nie zawsze jest wymagany, a więc z kredytu możemy sfinansować nawet sto procent inwestycji Najczęściej spotyka się wypłatę gotówki przez bank w transzach – aby otrzymać kolejną, należy spełnić wcześniej ustalone wymagania dotyczące poprzednich etapów prac. Jest to czynnik dodatkowo motywujący przedsiębiorcę w czasie trwania przedsięwzięcia i zwiększający szansę na osiągnięcie sukcesu.

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK