Aktualności

 W sobotę – bydgoski etap kampanii Wiślana Odyseja!

To już 8. runda walki o #MniejPlastiku i innych śmieci w środowisku wiślanym. Tym razem czas oczyścić Wisłę między Toruniem a Grudziądzem. Bydgoskie brzegi Królowej polskich rzek też zalśnią!

Od początku roku, co miesiąc, ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski razem z lokalnymi ekowolontariuszami pokonuje kolejne odcinki Wisły (zaczął w styczniu u jej źródeł, w październiku zwieńczy wyprawę przy ujściu do Bałtyku) zachęcając do przyłączenia się do Odysei.  – Każda forma przemieszczania się jest mile widziana: pieszo, kajakiem, rowerem, na rolkach… – przekonuje Dominik Dobrowolski.

8. etap rozpocznie się 5 sierpnia (piątek) o godz. 10.00 akcją sprzątania w Toruniu na Bulwarach Filadelfijskich(skrzyżowanie z ul. Żeglarską). – Na Bulwarach było tak dużo śmieci, że nie daliśmy rady za pierwszym razem podczas zakończenia 7. etapu, więc teraz, w trakcie ósmego, kontynuujemy doprowadzenie tego terenu do porządku – mówi Dominik Dobrowolski.

Następnie ekolog z wolontariuszami ruszy do Bydgoszczy, gdzie 6 sierpnia o godz. 10.00 odbędzie się druga akcja w Fordonie (ul. Nad Wisłą, zjazd tymczasowej przeprawy promowej).

Do udziału w wydarzeniu, Fundacja Zielone Jutro, która jest koordynatorem bydgoskiego odcinka w ramach 8. etapu akcji Wiślana Odyseja od Torunia do Grudziądza,  zaprosiła m.in. obywateli Ukrainy przebywających na terenie Bydgoszczy i okolic, harcerzy z ZHP Hufiec Miasto oraz Radę Osiedla Brdyujście. Ale tak naprawdę, to każdy może się czuć zaproszony!

Akcja sprzątania terenów zielonych wzdłuż linii brzegowej Wisły odbędzie się w dniu 6.08.2022 o godz. 10.00, zbiórka w Bydgoszczy przy ul. Nad Wisłą, zjazd tymczasowej przeprawy promowej.

Wiślana Odyseja to już trzecia ekologiczna podróż przez Polskę w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. przemierzyliśmy wspólnie ponad 500 km wzdłuż całego wybrzeża w ramach Bałtyckiej Odysei. W zeszłym roku posprzątaliśmy górskie i leśne szlaki pod sztandarem Górskiej Odysei. Teraz czas na Królową Polskich Rzek.

1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 akcji. Kolejne etapy przemierzamy pieszo, na rowerach lub kajakami. Na naszej trasie są m.in. Kraków, Warszawa, Toruń i Gdańsk. Na każdym postoju sprzątamy brzegi rzeki z plastikowych śmieci. Każdy może dołączyć i pomóc nam walczyć o mniej plastiku w środowisku.

Kolejnym etapom Wiślanej Odysei towarzyszą lekcje edukacyjne w szkołach, pogadanki dla turystów i lokalnych mieszkańców czy webinary. W miastach nad Wisłą można oglądać również naszą plenerową wystawę „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach.

Akcję organizują wspólnie: Dominik Dobrowolski, Credit Agricole i EFL, a patronują jej Wody Polskie i stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK