Aktualności

Więcej niż prezent: Project Shoebox pomaga kobietom w kryzysie

Zostają bez dachu nad głową i środków do życia. Są ofiarami przemocy lub cierpią z powodu kryzysu i wydarzeń losowych. Choć potrzebują wiele siły, żeby poprawić swoją sytuację, można im pomóc w najbardziej podstawowym wymiarze. Już po raz szósty w Polsce organizowany jest Project Shoebox – zbiórka kosmetyków dla kobiet w trudnej sytuacji. Od pierwszej edycji, dzięki zaangażowaniu mieszkańców Poznania, Bydgoszczy i innych miast w Polsce, pomoc dotarła już do 3000 kobiet.

Project Shoebox to idea, łącząca w sobie wsparcie materialne i emocjonalne. W lutym wolontariusze zbierają kosmetyki (nieużywane i o ważnej dacie przydatności) oraz fundusze na portalu zrzutka.pl. Na początku marca kosmetyki pakowane są w pudełka po butach i przekazywane do ośrodków, biorących udział w akcji. W każdej paczce znajdują się podstawowe produkty higieniczne: pasta i szczoteczka do zębów, szampon, mydło, podpaski lub tampony, a także drobiazgi biżuteryjne i kosmetyki kolorowe oraz osobiste życzenia od wolontariuszy. Paczki trafiają do odbiorczyń w okolicy 8 marca, jako prezent z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Akcja co roku poszerza swój zasięg – w 2016 roku trafiliśmy do 160 kobiet. W 2021 było ich już około 1000. Zauważamy, że w tym roku zapotrzebowanie na wsparcie jest równie duże – mówią organizatorki: Agata Frydrychowicz, Alicja Marcinek i Magdalena Owsiana z Komitetu Społecznego Shoebox– Zgłosiły się do nas 32 fundacje, organizacje i ośrodki interwencji kryzysowej. Zgodnie z raportem Think Tanku Parlamentu Europejskiego, pandemia COVID-19 zwiększyła zagrożenie ubóstwem, wykluczeniem i przemocą wśród kobiet. Choć w Polsce dostęp do informacji o przemocy domowej jest utrudniony, Radio Warszawa szacuje, że w trakcie pandemii tylko liczba zgłoszeń na Niebieską Linię wzrosła o 11%.

Istnieje szereg trudnych sytuacji, w których kobiety potrzebują dodatkowego wsparcia. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy pod Poznaniem wspiera kobiety i ich dzieci, które znalazły tam tymczasowe schronienie w wyniku doświadczania przemocy domowej i innych zdarzeń losowych. Pomaga także wychowankom pieczy zastępczej, które przebywają w mieszkaniach chronionych treningowych. – Od pierwszej edycji korzystamy z pomocy Projektu Shoebox. – mówi Alicja Banaszkiewicz, dyrektorka OIK – Przede wszystkim naszym Klientkom towarzyszy zaskoczenie, że obdarowuje się je pudełkiem z prezentami, których się nie spodziewały. To przywraca uśmiech i poczucie godności. O podobnych emocjach mówi także Agnieszka Nowak z Domu dla Samotnych  Kobiet z Dziećmi oraz Osób Starszych w Gdańsku – Reakcją na prezenty jest radość i wzruszenie, że o naszych Paniach nie zapomniano. Zapytane przeze mnie podopieczne powiedziały, że czują wdzięczność, że jest grupa ludzi, która chce im pomóc w taki sposób.

Schronisko Junona z Pomorza wspiera osoby mierzące się z uzależnieniami, życiem po wyroku sądowym czy samotnym rodzicielstwem. – Nasze podopieczne to osoby doświadczające wykluczenia społecznego – mówi Natalia Wyszyńska, pracownica Stowarzyszenia – Towarzyszy im poczucie bycia zbędnym i zapomnianym. Akcje takie jak Shoebox to więcej niż pomoc materialna. To zauważenie człowieka w wymiarze potrzeb emocjonalnych. Te kosmetyki to przekaz, że gdzieś tam w Polsce jakaś inna kobieta pomyślała o tym, by wesprzeć tę, która jest w potrzebie. Osoba wykluczona ze społeczeństwa często nawet nie spodziewa się, że ktoś może zrobić w jej kierunku po prostu miły, ludzki gest.

Zbiórka w ramach Project Shoebox trwa do końca lutego. Kosmetyki można przynosić lub przesyłać do siedziby firmy Wunderman Thompson Technology przy ul. Murawa 12-18 61-655 w Poznaniu, lub Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, przy ul. Długiej 13/17, 85-034 Bydgoszcz. Otwarta jest także zrzutka online: https://zrzutka.pl/b2u7ws

W akcję zaangażowanych jest wiele przedsiębiorstw i organizacji: Wunderman Thompson Technology, CCC, eobuwie, Eurocash, Franklin Templeton, Enea, mtab, Nivea, Beiersdorf Manufacturing Poznań, Olesiński i Wspólnicy, Magnetic Point, pracuj.pl, Bydgoska Wytwórnia Mydła, Uniwersytet SWPS, Rockwool, Rehau Polska, Mood Up, Centrum PISOP, i inni.

Więcej informacji na:

Stronie www: https://projectshoebox.webflow.io/

Facebooku:  https://www.facebook.com/ProjectShoeboxPolska

Instagramie: https://www.instagram.com/projectshoeboxpolska/

(gaz)

Fot.: Projekt Shoebox

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK