Aktualności

UWAGA! Mróz za oknem! ubierzcie się ciepło, a jeśli możecie – pomóżcie innym

Okres zimowych mrozów może być niebezpieczny - pomóżmy przetrwać go innym!

Synoptycy zapowiadają potężne mrozy na najbliższe dni. Dziś temperatura pozostanie poniżej 0, a w nocy ma spaść nawet do -20 st. Celcjusza. Poniedziałek nie przyniesie wytchnienia, bowiem prognozuje się -11 st. na dzień i -13 st. na noc. Od wtorku powinno być już cieplej, jednak optymizmem nie napawa prognoza deszczu, która w praktyce oznacza, że w przypadku spadku temperatury, możemy mieć do czynienia z cienką, lodową pokrywą dróg i chodników.

W związku ze spadkami temperatur i wcześniejszymi opadami śniegu, zaleca się, aby osoby starsze ograniczyły wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Osoby, które muszą przebywać poza domem dłużej, powinny się dobrze przygotować – ubrać się ciepło (“na cebulkę” – kilka warstw ubrań), pić ciepłe napoje (ciepła kawa, herbata lub zupa), unikać spożywania alkoholu oraz możliwie dużo się poruszać podczas przebywania na powietrzu.

Jednak zimowy chłód jest groźny nie tylko dla dla osób starszych. Szczególnie narażone są osoby w kryzysie bezdomności, które narażone są na wiele niebezpieczeństw związanych z wychłodzeniem organizmu, odmrożeniami, a w rezultacie z utratą zdrowia lub życia.

Jednym z organizatorów miejskiej polityki w zakresie przeciwdziałania bezdomności jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jednak w realizacji określonych działań uczestniczą także inne organy i instytucje publiczne takie jak: Urząd Miasta, Straż Miejska, Policja oraz organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje (Caritas, PCK, Monar, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Polski Komitet Pomocy Społecznej, a także wiele mniejszych)

Straż miejska apeluje do mieszkańców o zgłaszanie przypadków przebywania osób w kryzysie bezdomności w miejscach, w których może im grozić wychłodzenie organizmu. Zgłoszenia przyjmowane są pod całodobowym numerem alarmowym Straży Miejskiej 986.

Osoby w kryzysie bezdomności lub szukające pomocy mogą zgłaszać się do wszystkich wyżej wymienionych podmiotów. Od dnia 01.01.2021 roku wszystkie sprawy związane z bezdomnością na terenie miasta Bydgoszczy przejmuje w zakres swoich obowiązków Rejonowy Ośrodek Pomocy Społecznej „WYŻYNY” mieszczący się przy ul. Kapuściska 10 (tel. 52 325 98 72).

Osoba w kryzysie bezdomności, która chce przebywać w schronisku, powinna udać się do Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej i na podstawie wydanego tam skierowania, przez pracowników socjalnych, zostanie w takim schronisku umieszczona. Jest to niezbędne, aby udać się do swojego ROPS ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania danej osoby.

Jeżeli chcemy uzyskać kompleksową informację jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności, możemy również zadzwonić na bezpłatną infolinię przy Urzędzie Wojewódzkim lub do Centrum Zarządzania Kryzysowego – tutaj

Na terenie miasta znajdują się placówki, które udzielają schronienia osobom w kryzysie bezdomności. W mieście funkcjonują schroniska dla kobiet i matek z dziećmi przy ulicy Polanka 9 oraz dla schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Fordońskiej 422.

Istotnym elementem pomocy dla bezdomnych jest możliwość korzystania z posiłków. Osoby w kryzysie bezdomności, korzystające z posiłków w ramach programów finansowanych ze środków budżetowych, posiadają decyzję z ośrodka pomocy społecznej, jednak dla tych osób, które nie przebywają w schroniskach i nie chcą „rejestrować się”, możliwość tą zapewniają na terenie miasta następujące jadłodajnie:

  • Stołówka PCK – ul. Floriana 18, kuchnia dla ubogich im. Brata Alberta – ul. Koronowska 18,
  • Jadłodajnia Betlejem – ul. Drukarska 6,
  • Jadłodajnia Stowarzyszenia św.  Wincentego  a Paulo – ul. Ossolińskich 2,
  • Jadłodajnia Centrum Chrześcijańskiego Misji Betezda – ul. Czartoryskiego 12.

Jadłodajnie prowadzone przez MOPS, w których wymagana jest decyzja,  znajdują się na ulicy Ogrodowej 9 oraz Toruńskiej 272. Dodatkowo działają  w Bydgoszczy tzw. Jadłodzielnie przy ul. Gdańskiej 79  oraz przy kampusie WSG (ul. Garbary 3).

Ważnym elementem pozostaje potrzeba właściwej reakcji każdego z nas, na przypadek świadczący o konieczności i celowości objęcia pomocą i wsparciem ludzi w kryzysie bezdomności. Taka reakcja jest niezwykle ważna i w praktyce może sprowadzić się do przekazania informacji  telefonicznej do jednego z wymienionych wyżej podmiotów, czy po prostu na telefon alarmowy 112.

 

Foto: ZDMiKP

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK