Aktualności

Rafał Bruski chce utworzenia krajowego funduszu wspierającego termomodernizację

Prezydent Rafał Bruski apeluje o utworzenie krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków takich jak szkoły i przedszkola. Przyspieszyłoby to inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla oszczędzania energii oraz poprawiają stan powietrza. Bydgoszcz już od lat prowadzi szereg takich zadań. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów są one jednak uzależnione od uzyskania centralnego dofinansowania.

– W latach 2013-2021 bezpośrednio do budżetu państwa wpłynęły 52 miliardy złotych z tytułu opłat za nadmierną emisją dwutlenku węgla – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –  Zgodnie z unijnym prawem połowa tej kwoty powinna trafić na inwestycje w środowisko, których celem jest poprawa stanu powietrza. By zagwarantować transparentny podział tych środków i osiągnąć dobry efekt środowiskowy jak i ekonomiczny zwróciłem się do premiera z propozycją utworzenia dedykowanego funduszu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. W ostatnich latach w Bydgoszczy poddaliśmy kompleksowej termomodernizacji 30 budynków. Dzięki temu oszczędziliśmy w nich 60% energii, która w Polsce wciąż opiera się na wydobyciu węgla. Utworzenie takiego funduszu jest jeszcze bardziej uzasadnione w kontekście braku pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i opóźnień w pozyskiwaniu funduszy unijnych na lata 2021-27. Obecnie po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów nowe inwestycje są uzależnione od zewnętrznego wsparcia.

Do tej pory w Bydgoszczy kompleksową termomodernizację przeprowadzono w 84 budynkach. Wydaliśmy na ten cel ponad 205 mln zł. Prace o wartości ponad 32 mln zł trwają w 6 obiektach. Dwa z nich położone są w Łęgnowie, gdzie dziś (1 grudnia) z zaawansowaniem prac na miejscu zapoznawał się prezydent Bydgoszczy wraz ze swoim zastępcą odpowiedzialnym za inwestycje budowlane Michałem Sztyblem.

Prace w szkole przy ul. Hutniczej są na półmetku. W przedszkolu na ul. Żółwińskiej zrealizowano już prawie 80% robót. Z myślą o kontynuacji programu opracowaliśmy dokumentację dla kolejnych 24 budynków. Wstępne szacunki zakładają, że do realizacji tych inwestycji potrzebnych będzie około 155 mln zł. Poza tym na modernizację czeka jeszcze 35 innych miejskich obiektów. Dzięki tym inwestycjom zapotrzebowanie na energię spada w zmodernizowanych obiektach o około 62,5% w skali każdego roku.

 

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK