Aktualności

Osielsko wrze. Nie chce blokowiska, woli park!

Chęcią budowy przez dewelopera osiedla składającego się z dziesięciu trzykondygnacyjnych bloków w najściślejszym centrum Osielska przy ul. Kwiatowej i protestem w tej sprawie żyje chyba co drugi mieszkaniec gminy. Sprawa jest bezprecedensowa – uważają osielsczanie, gdyż dotychczas bloki powstawały na obrzeżach, zaś forsowany przez dewelopera plan, zakorkuje kompletnie i tak już przeciążone Osielsko.

– Sprawa na wielu płaszczyznach jest kontrowersyjna. Opisane jest to w apelu do radnych, we wnioskach do planu zagospodarowania na ten teren oraz we wniosku mieszkańców o utworzenie parku w tym miejscu, które to miejsce idealnie się do tego nadaje, a park i tak jest planowany – piszą do redakcji przedstawiciele osielskiej społeczności, przesyłając treść apelu do radnych gminy Osielsko, dotyczący postepowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dziesięciu działek dziesięcioma budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, apelu o powstrzymanie realizacji inwestycji.

W apelu czytamy, że: „to zamierzone przedsięwzięcie budowlane poważnie zagraża mieszkańcom Gminy Osielsko. Godzi w nasz i ogólnospołeczny interes gminy, ponieważ łamie istniejący ład na wielu płaszczyznach oraz zasady dobrego sąsiedztwa. Lawinowo wzrośnie liczba mieszkańców, co spowoduje nie tylko nasilenie ruchu kołowego i potężne korki przed skrzyżowaniami, ale również sparaliżuje dostęp do – służby zdrowia – przedszkola – innych obiektów użyteczności publicznej. Spowoduje problemy z dostępem do wody i odprowadzeniem ścieków. Planowana inwestycja bezpowrotnie zmieni ład przestrzenny, co dla małej gminy, jaką jest Osielsko, będzie stanowić istotną przeszkodę normalnego jej funkcjonowania. Musimy patrzeć perspektywicznie i wybierać to, co jest i będzie dobre dla nas i dla naszych rodzin w przyszłości, a nie godzić się na realizację celów inwestycyjnych korporacji z Bydgoszczy. Wybudowane bloki spowodują podniesienie wód gruntowych (planowane są piwnice, których konsekwencją będzie wyparcie wód w okolice istniejących budynków). Ucierpi środowisko przyrodnicze. Teren, na którym mają powstać bloki jest zakrzewiony i zalesiony z dużą ilością żyjących tam zwierząt. Co więcej, teren którego dotyczy planowana inwestycja stanowi otulinę obszaru chronionego Doliny Dolnej Wisły. Stanowi on ostoję ptasią, występują tu gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt chronionych.”

Mieszkańcy Osielska w swoim apelu zwracają również uwagę na to, że „inwestycja, spowoduje utratę wartości naszych nieruchomości. Wybraliśmy gminę Osielsko do zamieszkania ze względu na spokój i zapewnienia Wójta w kampaniach wyborczych o zachowaniu dotychczasowego charakteru Gminy z małą zabudową jednorodzinną. Budowa w najściślejszym centrum Osielska dziesięciu bloków trzykondygnacyjnych zakłóci dotychczasową równowagę i estetykę oraz ład urbanistyczny tej części gminy. Zrealizowanie inwestycji zaburzy unormowane dotychczas życie mieszkańców. Zwielokrotni ruch samochodowy, a także związane z tym uciążliwości – spaliny, zakłócający spokój hałas kilkuset pojazdów, które parkować mają vis a vis okien naszych niewysokich domów. To jeden z elementów łamania zasady dobrego sąsiedztwa.”

Stanisław Gazda

Podpis pod nadesłane zdjęcie: W tym miejscu miałoby powstać nowe osiedle.

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK