Aktualności

Opracowane w UKW gry i wirtualne symulacje pomogą seniorom zatrzymać demencję!

Projekt GRADYS - tak nazywa się oprogramowanie w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, które ma wspomagać funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i starzejących się patologicznie w przebiegu chorób otępiennych – wchodzi w fazę finalną. Ten nowatorski sposób treningu mózgu został opracowany przez grupę bydgoskich naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum UMK, a niebawem będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

30 grudnia 2021 r. firma Grydsen sp. z o.o. podpisała z konsorcjum tworzonym przez UKW i CM UMK umowę licencji wyłącznej na wdrożenie i komercyjne wykorzystanie wyników uzyskanych w projekcie GRADYS. Dzięki temu spółka dysponuje wynikami badań własnych oraz wynikami GRADYS-a, co umożliwi jeszcze lepsze i szybsze dopasowanie produktu firmy do oczekiwań i potrzeb ostatecznych odbiorców.

Należy zaznaczyć, że to pierwsze polskie badania nad zastosowaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) w terapii osób starszych. Seniorzy, za pomocą specjalnych okularów, przenoszą się w wirtualny świat, który z jednej strony jest grą i zabawą, ale z drugiej narzędziem terapeutycznym stymulującym pracę mózgu (odbiorcy gry mają do wykonania konkretne zadania). Taka forma treningu stanowi alternatywę do profilaktyki zaburzeń funkcji poznawczych, czyli myślenia, pamięci, koncentracji, co przekłada się na lepszą jakość życia.

W przyszłości narzędzie to może być stosowane w szpitalach, poradniach czy ośrodkach dla seniorów.

Projekt rozpoczął się w 2014 roku. Po latach badań i testów (objęły m.in. 150 seniorów), doprowadzony został do fazy wdrożeniowej.

Zespół naukowo-badawczy realizujący projekt po stronie Lidera – UKW:  dr hab. Monika Wiłkość-Dębczyńska, prof. uczelni oraz dr Ludmiła Zając-Lamparska, prof. uczelni. Kierownikiem projektu był śp. prof. dr hab. Paweł Izdebski.

 

Stanisław Gazda

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK