Aktualności

NFZ przygotował program rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19

Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z poleceniem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19.

Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Do programu mogą się zgłaszać placówki, które: mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i są wpisane w wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych.

Każdy z realizatorów programu musi posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia. Za każdy dzień leczenia NFZ zapłaci 188 zł (zgodnie z wyceną Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji).

Celem rehabilitacji dla pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 jest poprawa sprawności oddechowej, wydolności wysiłkowej i krążeniowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej , a także wsparcia zdrowia psychicznego.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 będą realizowane na podstawie skierowania. Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu. Skierowanie może wystawić pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. Może to być lekarz POZ, lekarz specjalista lub lekarz ze szpitala, jeśli pacjent w czasie leczenia koronawirusa był hospitalizowany.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Podczas programu pacjent będzie miał prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz będzie mógł  skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewni pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które będą niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Przez cały okres rehabilitacji pacjent pozostanie  pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny będzie  kontrolował postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, zadecyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadzone zostaną  się na początku i na zakończenie leczenia.

Przyjęta stawka za każdy osobodzień rehabilitacji postcovidowej wynosi 188 zł. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister zdrowia.

Program rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 został opisany w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 63/DSOZ/2021.

Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK