Aktualności

Na Politechnice Bydgoskiej: Targi wynalazków i innowacji,  budowanie przez uczniów pojazdów elektrycznych 

W dniach 8-10 czerwca odbędzie się 3. edycja targów wynalazków i innowacji E-NNOVATE. Impreza niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród innowatorów z całego świata.

„Potrzeba matką wynalazków” mówi popularne przysłowie. Jak bardzo jest ono prawdziwe przekonała się firma IBS Global – główny organizator targów E-NNOVATE, które w tym roku odbędą się po raz trzeci. Premierowa edycja, zorganizowana już w dobie pandemii, charakteryzowała się stworzeniem innowacyjnej platformy online, na której wynalazcy mogli prezentować swoje pomysły i sprawiła, że E-NNOVATE to jedyne targi wynalazków i innowacji na świecie, które w pełni mogą odbywać się w wirtualnej rzeczywistości w czasie rzeczywistym.

Obecna sytuacja pozwala na organizację imprezy w formie hybrydowej, dlatego też tym razem została ona podzielona na dwie części. W dniach 8-9 czerwca w Audytorium Novum Politechniki Bydgoskiej spotkają się polscy i zagraniczny wystawcy, aby zaprezentować swoje innowacyjne pomysły. Wtedy też wręczone zostaną nagrody, a uczestnicy będą mieli możliwość nawiązania relacji naukowych i biznesowych z potencjalnymi partnerami oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych, poradach ekspertów oraz seminarium „Technologie bezodpadowe”.

Z kolei tydzień później, 15-16 czerwca odbędzie się edycja online poświęcona ocenie wynalazków przez międzynarodowe jury, szkoleniom online. Będzie ona przeznaczona dla wystawców zagranicznych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć osobiście w wydarzeniu.

Wydarzenie dedykowane jest wynalazcom, innowatorom, startupom, małym i dużym firmom, szkołom, jak i instytutom naukowym, którzy zaprezentują swoje wynalazki przed międzynarodowym gronem wybitnych naukowców oraz potencjalnymi inwestorami.  Popularność targów pokazują statystyki ubiegłorocznej edycji. W trakcie imprezy portal E-NNOVATE.eu, na którym znajduje się wirtualna platforma, odwiedziło ponad 23 tys. użytkowników, a oficjalna strona odnotowała ponad 170 tys. odsłon. W wydarzeniu udział wzięli reprezentanci 70 krajów z całego świata. W tym roku po raz kolejny targi zostały objęte patronatem IFIA i WIIPA – największych organizacji skupiających naukowców z całego świata. Wydarzenie wspiera też Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Urząd Patentowy RP.

Oprócz głównej części, organizatorzy targów przygotowali również szereg dodatkowych atrakcji, z których będą mogli skorzystać uczestnicy.

9 czerwca 2022 roku na Politechnice Bydgoskiej odbędzie się finał konkursu eWIM – projektuj i buduj z nami pojazd elektryczny. Uczniowie z ponad 20 szkół ponadpodstawowych stworzą konstrukcje, które rywalizować będą w dwóch konkurencjach: design oraz sprawnościowej.

W ramach konkursu zespoły mają za zadanie zbudować pojazdy na podstawie deskorolki elektrycznej. W konkurencji design ocenie wizualnej podlegać będzie nieszablonowość i estetyka wykonanych rozwiązań. Zwycięzcą kategorii zostanie zespół, który otrzyma największą liczbę punktów przyznaną przez członków komisji konkursowej.

Slalomy, tunele, rampy to tylko niektóre z wyzwań, jakie będą stały przed kierowcami podczas pokonywania toru przeszkód. W kategorii sprawnościowej liczyć się będzie najkrótszy czas.

Celem wydarzenia jest promowanie kierunków technicznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie poprzez udział w konkursie mają szansę zobaczyć, na czym polega praca inżynierów, której nieodłącznym elementem jest ciekawość świata, kreatywność i motywacja.

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej, który w ten sposób zachęca uczniów do podejmowania nauki na wyższych etapach edukacji.

 

Tekst i fot. Stanisław Gazda

 #JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK