Aktualności

Ministerstwo nie planuje uruchomienia poradni pocovidowej w Bydgoszczy

Przyszła odpowiedź na interpelację wniesioną przez posła Pawła Olszewskiego dotycząca planów uruchomienia w Bydgoszczy, wzorem innych dużych miast w Polsce, poradni pocovidowej.

Poseł Olszewski w interpelacji zwrócił uwagę na to, że w kilku miastach w kraju powstały poradnie pocovidowe, które świadcząc specjalistyczne usługi medyczne pomagają w dojściu do poprawy lub pełni zdrowia pacjentom po przebyciu wirusa SARS-CoV-2. Według informacji zamieszonych na rządowej stronie internetowej (https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2), w tym danych pochodzących z Ministerstwa Zdrowia z dnia 21 stycznia 2021 r. (godz. 8:00), województwo kujawsko – pomorskie, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, ze wskaźnikiem 2,58 jest czwartym regionem w kraju w statystyce zakażonych osób od początku pandemii i powstanie tu takiej poradni jest wysoce uzasadnione.

Tymczasem sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, z upoważnienia Ministra Zdrowia, poprzez Marszałek Sejmu, przekazał posłowi Olszewskiemu  pismo, które z rzetelną odpowiedzią niewiele ma wspólnego – wydaje się być zlepkiem zdań utworzonych z bełkotu urzędniczej nowomowy.

Zresztą sami to przeczytajcie: …”Warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określają przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na podstawie ww. ustawy, świadczeniobiorcy mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zakwalifikowanych jako gwarantowane. Świadczenia te są realizowane przez podmioty, z którymi NFZ zawarł umowy. Pacjenci po przebytej chorobie COVID-19 mają dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach co inni pacjenci. Decyzja w sprawie skierowania pacjenta na określone badania diagnostyczne lub leczenie podejmuje lekarz prowadzący pacjenta” (…)”Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19, dla celów rozliczenia świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego stosuje się cenę za osobodzień w wysokości 200 zł, natomiast w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia programu pilotażowego zostanie sporządzone sprawozdanie z realizacji programu pilotażowego. Ponadto mając na uwadze wyjaśnienia zawarte w powyższym punkcie, wskazać należy, iż oprócz przedmiotowego pilotażu, nie ma w chwili obecnej w systemie świadczeń dedykowanych wyłącznie pacjentom pocovidowym, stąd też nie można wyodrębnić i wskazać jakiej wysokości środki przeznaczone są na te świadczenia.”

(gaz)

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK