Musisz przeczytać

Mechanika i budowa maszyn – dlaczego to jeden z najpopularniejszych kierunków technicznych?

Maszyny są wszędzie. I nie jest to bynajmniej tani slogan rodem z filmu klasy B, lecz obiektywny komentarz dotyczący rzeczywistości. Różnego rodzaju urządzenia i narzędzia towarzyszą nam bowiem na każdym kroku, niezależnie od tego, jaki aspekt życia i działalności weźmiemy pod uwagę. Pasjonuje Cię technika, a w szkole świetnie odnajdywałeś się na zajęciach z przedmiotów ścisłych? Zastanawiasz się, jak uzyskać wszechstronne, niezwykle cenne na rynku pracy wykształcenie techniczne, a także mieć znaczny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość? Wybierz studia mechanika i budowa maszyn – perspektywy zawodowe absolwenta kierunku są naprawdę interesujące!

Mechanika i budowa maszyn – studia

Mechanika i budowa maszyn to kierunek z tradycją i przyszłością. Wiedza, którą student nabywa w trakcie studiów, umożliwia mu praktyczne zastosowanie nowoczesnych technik projektowania i produkcji konstrukcji mechanicznych oraz mechatronicznych w życiu zawodowym. Poznaje on także metody automatyzacji procesu wytwarzania oraz eksploatacji maszyn. Studia mechanika i budowa maszyn przygotowują również do pracy w charakterze naukowo-badawczym w szkołach wyższych oraz zakładach przemysłowych. Warto mieć na uwadze, że liczne źródła wymieniają mechanikę i budowę maszyn wśród najpopularniejszych kierunków studiów. W rankingu portalu Otouczelnie.pl z 2020 roku kierunek ten znalazł się w pierwszej trzydziestce!

Mechanika i budowa maszyn I stopnia na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy to kierunek, na którym będziesz studiował zarówno podstawowe dla nauk ścisłych i technicznych przedmioty (m.in. matematykę, fizykę, mechanikę i wytrzymałość materiałów), jak i specjalistyczne przedmioty kierunkowe, do których zaliczyć możemy komputerowe wspomaganie projektowania wytwarzania maszyn, grafikę inżynierską czy automatykę i robotykę. Jedna z sześciu interesujących specjalności (technologia maszyn, konstrukcja maszyn i urządzeń, samochody i ciągniki, technika tworzyw polimerowych, pojazdy szynowe i maszyny robocze) pozwoli Ci realizować swoje techniczne pasje, a także zyskać pewność, że znalezienie pracy po mechanice i budowie maszyn nie sprawi najmniejszych trudności.

Natomiast mechanika i budowa maszyn II stopnia to wybór idealny dla wszystkich tych, którzy po ukończeniu studiów inżynierskich pragną zdobyć zaawansowaną wiedzę z zakresu projektowania, wytwarzania i wykorzystywania maszyn w przemyśle i innych obszarach działalności człowieka. Trwające 3 lub 4 semestry (w zależności od trybu) studia na UTP pozwolą Ci także zaznajomić się z nowoczesnymi informatycznymi metodami wspierającymi wyżej wymienione prace inżynierskie. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy proponuje studentom kierunku mechanika i budowa maszyn, którzy zdecydowali się na studia magisterskie specjalności takie jak: eksploatacja maszyn i pojazdów, procesy, maszyny i systemy produkcyjne, konstrukcja maszyn i urządzeń, maszyny i urządzenia rolnicze, samochody i ciągniki, inżynieria OZE, technika tworzyw polimerowych i – uwaga – konstrukcja dronów.

Zastanawiasz się, co można robić po mechanice i budowie maszyn i dlaczego warto wybrać ten kierunek? Odpowiadamy!

Praca po mechanice i budowie maszyn

Absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn pracę może znaleźć zarówno w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, jak i placówkach zajmujących się projektowaniem nowych rozwiązań technologicznych, czy też instytucjach naukowo-badawczych. Może zostać konstruktorem-mechanikiem, technologiem programistą maszyn lub ich operatorem. Inżynierowie znajdują również zatrudnienie w firmach konsultingowych, elektrowniach i elektrociepłowniach, a także w jednostkach atestacyjnych.

Mechanika i budowa maszyn – zarobki

Ze względu na nieustające zapotrzebowanie na ekspertów z wykształceniem technicznym zarobki po mechanice i budowie maszyn mogą być naprawdę wysokie. Pamiętajmy, że ich wysokość zależy od wielu różnych czynników, m.in. wykształcenia absolwenta (tego, czy ukończył studia magisterskie, czy tylko inżynierskie), jego doświadczenia, wielkości firmy, w której podjął pracę i oczywiście – stanowiska. Statystyki pokazują, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie konstruktora-mechanika czy technologa programisty CNC często przekracza 5,5 tys. zł brutto!

A zatem gdy chodzi o mechanikę i budowę maszyn – opinie ekspertów i absolwentów potwierdzają, że ten popularny kierunek techniczny przygotowuje do pracy na dobrze opłacanych stanowiskach w wielu różnych branżach wykorzystujących pracę maszyn. Jeśli i Ty pragniesz zostać studentem tego przyszłościowego kierunku i kształcić się pod okiem specjalistów, zapoznaj się procedurą rekrutacji na UTP!

Foto: materiały prasowe

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK