Aktualności

Mamy rondo im. dr Jacka Śniegockiego. Relacja z uroczystego otwarcia [ZDJĘCIA]

Z udziałem Prezydenta Bydgoszczy  Rafała Bruskiego, Przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy  Moniki Matowskiej, parlamentarzystów: posła Tomasza Latosa, i posła Jana Szopińskiego, a także Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego oraz rodziny dr Jacka Śniegockiego: (córek) Anny Pawlak i Marii Marszałek, (syna) Grzegorza Śniegockiego, (zięcia) Karola Pawlaka -u zbiegu ulic dr Romanowskiej i Matki Teresy z Kalkuty - odbyła się dziś uroczystość oficjalnego otwarcia ronda im. dr Jacka Śniegockiego – twórcy i budowniczego Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Obecni na uroczystości byli również m.in. nestor dyrektorów szpitali miasta Bydgoszczy, dr Mieczysław Boguszyński, który przez dziesięciolecia tworzył potencjał szpitalnictwa bydgoskiego, a obecnie upamiętnia jego historię w licznych publikacjach książkowych, pracownicy Centrum Onkologii, na czele z dyrektorem profesorem Januszem Kowalewskim.

Nie mogło zabraknąć także  byłych pracowników Centrum Onkologii, którzy mieli przyjemność pracować z dr Jackiem Śniegockim: dr Anny Kuźmińskiej – pierwszej Ordynator Oddziału Brachyterapii i dr Heleny Malaszewskiej – specjalisty chirurgii onkologicznej.

Zabierając głos Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski powiedział m.in. że dzięki determinacji i talentom doktora Jacka Śniegockiego, ale też dzięki zgromadzonym wokół niego ludziom, udało się stworzyć dzieło z którego dziś możemy, jako bydgoszczanie i Rada Miasta Bydgoszczy, być dumni, oddając hołd twórcy Centrum Onkologii, zostawiając już na zawsze rondo nazwane jego imieniem.

– Słowa uznania – mówił gospodarz miasta –  należą się panu doktorowi Zbigniewowi Pawłowiczowi, za jego ideę, która przerodziła się w dzisiejszą uroczystość – dodał prezydent.

Przewodnicząca RM Monika Matowska wspomniała podziw wszystkich radnych dla dr Jacka Śniegockiego, zapoznających się z jego dokonaniami przed podjęciem decyzji o nazwaniu ronda jego imieniem; podziw dla walki doktora najpierw o wolność naszej ojczyzny, a później o życie i zdrowie jej obywateli w stworzonym obiekcie, który służy mieszkańcom nie tylko naszego miasta i regionu, ale także całego kraju.

W imieniu rodziny głos zabierała Anna Pawlak, córka dr Śniegockiego:

– Nie mogę nie wspomnieć w tym miejscu o osobistym zaangażowaniu lady Sue Rider, której fundacja wsparła powstanie zalążków bydgoskiej onkologii – pawilonu onkologicznego w ówczesnym Szpitalu Ogólnym Nr 1. Później był pomysł stworzenia centrum –  i pamiętamy w rodzinie, jak tata chodził po wszystkich znaczących zakładach  pracy, szukając sponsorów do jego zbudowania. Został pierwszym dyrektorem tej placówki i z dumą opowiadał o ludziach z pasją, którym zawdzięczał pomoc w stworzeniu tego dzieła. Z całego serca dziękuję za uhonorowanie taty takim wyróżnieniem.

Znajdujące się na rondzie trzy tabliczki odsłonili kolejno: rodzina dra Śniegockiego, prezydent miasta z przewodniczącą RM  oraz prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii i dr. Zbigniew Pawłowicz.

Były wieloletni dyrektor Regionalnego Centrum Onkologii, a później Centrum Onkologii przyznał, że dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna dla wszystkich pracowników CO pamiętających i pracujących z doktorem Jackiem Śniegockim, ale nie byłoby tej radości i dumy, gdyby nie decyzja Rady Miasta Bydgoszczy, za którą serdecznie podziękował.

– Pacjenci, którzy będą pokonywali to rondo, jadąc do CO po pomoc w poprawie swojego zdrowia, z pewnością, chociażby z ciekawości, zajrzą do internetu, by dowiedzieć się kim był patron tego ronda i tym sposobem pamięć o wielkim lekarzu nie zaginie – powiedział doktor Pawłowicz.

Dr  n. med. Jacek Śniegocki urodził się 15 września 1928 w Łomży. W czasie II wojny światowej wstąpił do 9 kompanii dywersyjnej Szarych Szeregów na warszawskim Żoliborzu. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Czek” i walczył w składzie 229 plutonu Zgrupowania „Żniwiarz” II Obwodu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK. 15 września 1944 został ranny.

Do Bydgoszczy przyjechał w 1952 roku jako młody lekarz tuż po studiach medycznych w Szczecinie i rozpoczął pracę w obecnym Szpitalu Klinicznym im. dr. A. Jurasza. Po uzyskaniu specjalizacji z chirurgii ogólnej, został powołany na stanowisko Wojewódzkiego Inspektora Lecznictwa Zamkniętego w Wojewódzkim Wydziale Zdrowia, a następnie Dyrektora Szpitala im. dr. A. Jurasza.

Świadomy istniejących potrzeb, czuły na ogrom problemów chorych na nowotwory, z pełnym przekonaniem i żarliwością włączył się w ideę rozwoju onkologii w Bydgoszczy. Dzięki jego staraniom, niezwykłej ofiarności i zaangażowaniu brytyjskiej Fundacji Sue Ryder wybudowano w kierowanym przez niego szpitalu pawilon onkologiczny. Z Jego inicjatywy powstały pierwsze jednostki lecznicze w zakresie onkologii ogólnej, radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. W 1964 roku objął funkcję Ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej, a w 1970 roku, po przeniesieniu onkologii do obecnego Szpitala Klinicznego nr 2 im. dr. J. Biziela, został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Onkologii.

Jego konsekwentne działania w rozwijaniu onkologii w Bydgoszczy oraz starania o poparcie władz miasta i resortu zdrowia, w 1982 roku zaowocowały decyzją o budowie samodzielnego szpitala onkologicznego . W kwietniu 1985 roku dr med. Jacek Śniegocki został powołany na stanowisko Pełnomocnika Wojewody Bydgoskiego ds. Budowy Szpitala Onkologicznego, a we wrześniu tego samego roku objął funkcję Dyrektora Szpitala Onkologicznego w Budowie, którą pełnił do 1991 r.

Doktor Jacek Śniegocki dokładał starań w pozyskiwaniu młodej kadry lekarzy, których wspierał w dążeniu do zdobywania wiedzy i specjalizacji z zakresu onkologii. Przez wiele lat pełnił funkcję specjalisty wojewódzkiego w dziedzinie onkologii, a następnie członka Krajowego Zespołu Specjalistycznego w Onkologii. Doceniony za wniesiony wkład w działania na rzecz służby zdrowia został uhonorowany tytułem Honoris Causa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za swój udział w walce z okupantem w okresie Powstania Warszawskiego Rada Państwa uznała go Weteranem Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Wielokrotnie na różnego rodzaju konferencjach i zjazdach z dziedziny onkologii podkreślano oraz honorowano Jego osiągnięcia i zasługi dla tworzenia i rozwoju bydgoskiej onkologii.

Zmarł 21 listopada 2018 r., został pochowany na bydgoskich Bielawkach. Pomnik nagrobny stanowi kamień wykopany przy budowie Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK