Aktualności

Majówka 2021: Co? Gdzie? Kiedy?

Przed nami majowy długi weekend. Pogoda, co prawda, nie bardzo dostroi się do naszych „majówkowych” oczekiwań i raczej będzie zniechęcać do wyjścia z domów – biorąc jednak pod uwagę przedstawione poniżej propozycje – nie skorzystać z którejś z nich, byłoby dużym błędem…

 

Sobota, 1 maja

Rowerowa Stolica Polskitrening miast. Do rozpoczęcia się Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021 pozostał równo miesiąc. Trenować można będzie w dowolnym czasie.

9.00 -18.00 Toruń: Akcja „Zaszczep się w „Majówkę” w Toruniu. Zaszczepić będą mogli się wszyscy chętni bez wcześniejszej rejestracji.

Osoby mogą zgłosić się na szczepienie jednodawkowym preparatem Janssen firmy Johnson&Johnson. W programie może wziąć udział każdy, kto posiada prawo do szczepień zgodnie z harmonogramem. Skorzystać z udziału mogą osoby znajdujące się w grupie wiekowej uprawnionej do rejestracji, które mają już e-skierowanie: 1 i 2 maja – w wieku 36 lat i starsze, a 3 i 4 maja –  34-latkowie i starsi.

– Również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie, będą mogły przyjść do punktu i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę – zaznacza Urząd Miasta Torunia.

Co ważne, każdego dnia akcji od godz. 17 do 18 ze szczepienia będzie mógł skorzystać też każdy, kto ma skończone 18 lat. Na miejscu obecny będzie lekarz, który przeprowadzi kwalifikację.

Szczepienia będą odbywać się w CKK Jordanki przy al. Solidarności 1-3 w Toruniu od 1 do 4 maja. Chętni mogą zgłaszać się każdego dnia od 9 do 18. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym w godzinach otwarcia punktu. Dobrze jest także mieć ze sobą kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem (którą można pobrać ze strony rządowej), co usprawni akcję.

11:00 ŚWIĘTO PRACY z książką. ŻABKI POD GOŁYM NIEBEM #CzyTam Świat.

Przygoda  ze sztuką i wsparciem rozwoju dziecka zaplanowana jest, w wyjątkowym miejscu, na łonie przyrody, o poetyckiej nazwie “Szumilas” na terenie Myślęcinka.

Gdyby pogoda nie dopisała, organizatorzy zadbają o to, by niebo nieco osłonić. To będzie spotkanie dla rodziców i dzieci w wieku od 1,5 roku do 6 lat.

Formuła obejmuje warsztaty rozkochujące w książkach, ale nie zabraknie też  innych dziedzin sztuki, np. muzyki, plastyki, tańca, a nawet kulinariów. Głównym jednak tematem będą  spokojne i niespokojne żabki, (w tym również o kijanki), kicanie i rechotanie…

12:00 Muzyka w ostromeckim parku, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko.

 W przestrzeni ostromeckich parków zabrzmi muzyka nagrana na fortepianie firmy Marty oraz Krall & Seidler.

Podczas spacerów po parku, z głośników płynąć będzie muzyka z następujących płyt:
-Mariusz Klimsiak gra utwory Roberta Schumanna i Zygmunta Noskowskiego
-Pieśni wybrane Zygmunta Noskowskiego. Realizacja: Wojciech Dyngosz, baryton, Monika Litwin-Dyngosz, mezzosopran oraz Justyna Jakubowska akompaniująca na fortepianie.
– Barbara Marcinkowska gra przeboje muzyki klasycznej (wiolonczela). Akompaniuje Jean Bernard Marie (fortepian).
– „Zygmunt Noskowski kameralnie na cztery ręce” Duetu Pianoartists, czyli Marzena Buchwald i Joanna Łukasik-Derenda wykonują „Suitę Polską op. 28” oraz „Fantazję góralską” kompozytora.
– Hommage a Maria Szymanowska – płyta nagrana przez znakomitą pianistkę Marię Gabryś-Heyke. Artystka nagrała m.in. utwory Marii Szymanowskiej, Franza Xavera Mozarta czy Michała Kleofasa Ogińskiego.

Przypominamy, że od 1 maja rozpocznie funkcjonowanie międzygminna linia sezonowa nr 40 do Ostromecka. Linia kursować będzie w soboty, niedziele i  święta. Autobusy pojadą od pętli Przylesie ulicami J. Twardzickiego, Pelplińską, Wyzwolenia, Bydgoską i mostem Fordońskim.

12.00, Inowrocław: Uroczysta Msza Święta połączona z poświęceniem Drzwi Jubileuszowych w kościele Świętego Mikołaja w Inowrocławiu (ul. Ks. Bogdana Gordona 4). Uroczystościom przewodniczyć będzie Metropolita Gnieźnieński Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski.

14.00 – 20.00 Gruczno. Jarmark pod Dębem na terenie OSP Gruczno.

Goście będą mogli spróbować produktów regionalnych, gęsiny, wędzonych ryb. Pojawią się również stoiska rękodzielników.

16:00- 18.00 Mecz futbolu amerykańskiego: Bydgoszcz Archers – Kraków Kings, Stadion KKP Bydgoszcz.

Będzie to pierwsza w tym sezonie okazja, by zobaczyć nową ekipę łuczników w zupełnie nowej jakości (transmisja meczu).

Niedziela, 2 maja – Święto Flagi

9.30 /10.00. Start/ Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Święta Flagi.

Zapraszają: Rady Osiedli: Wilczak-Jary, Okola, Czyżkówko, Smukała-Opławiec-Janowo oraz Osowa Góra.

Trasa: Park Hotel – Jachcice – Czyżkówko – Opławiec – Ośrodek PTTK Janowo.

Zbiórka: parking Park Hotel (godz. 9:30)

15.00  Koncert patriotyczny zatytułowany ˝Pod biało-czerwoną˝.

Koncert dedykowany jest naszej Ojczyźnie z okazji jej doniosłych świąt majowych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Poseł na  Sejm RP Jan Szopiński.

W bydgoskim koncercie wystąpią znani i lubiani artyści: Joanna Wojnowska i Krzysztof Filasiński, którzy zaprezentują bogaty program zawierający polskie pieśni patriotyczne.

Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube z wygenerowanym linkiem z wydarzeniem „Pod biało-czerwoną” www.youtube.com/watch?v=eLC9pmgCLNM

Poniedziałek, 3 maja

​10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Ks. Bpa Jana Tyrawy, w Bazylice pw. św. Wincentego á Paulo w Bydgoszczy (Aleje Ossolińskich). Po mszy  złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Wolności (plac Wolności).

12:00 Koncert  Mazurki Chopina w ostromeckich parkach, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko.

Tym razem w przestrzeni ostromeckich parków usłyszymy utwory z płyty Aleksandry Bobrowskiej „Fryderyk Chopin. Mazurki”. Krążek nagrany został na fortepianie Krall & Seidler należącym przed laty do Zygmunta Noskowskiego.

Instrument znakomitego kompozytora, pedagoga, społecznika, przed laty trafił do Kolekcji Fortepianów za sprawą Andrzeja Szwalbego, dyrektora Filharmonii Pomorskiej, który odkupił go od synowej kompozytora. Po latach, dzięki dofinansowaniu ze strony Miasta Bydgoszczy, instrument został przywrócony do życia. Jest niewątpliwie najważniejszym elementem ostromeckiego zbioru.

Płyta to debiutanckie nagranie młodej pianistki, Aleksandry Bobrowskiej, która zachwycona usłyszanymi wcześniej nagraniami zrealizowanymi na fortepianie Noskowskiego, postanowiła swoją pierwszą autorską publikację zarejestrować właśnie w Ostromecku. Nic nie dzieje się przypadkiem – pośród 43 Mazurków nagranych przez artystkę są także te, które Fryderyk Chopin dedykował Róży, wnuczce Pawła Michała Mostowskiego, właściciela Pałacu w Ostromecku.

19.00 Koncert w Filharmonii Pomorskiej.

 Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza na koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostensis oraz Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pod batutą Pawła Kapuły zabrzmią mało znane lub niedawno odkryte utwory polskich kompozytorów, m.in. „Veni consolator” Damiana Stachowicza oraz „Laetatus sum” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Koncert będzie transmitowany na kanale YT: (103) fILHARMONIA pOMORSKA – YouTube.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK