Aktualności

Kamienica przy ul. Świętej Trójcy nabrała nowego wyrazu!

Zakończył się remont niezwykle cennej kamienicy przy ul. Św. Trójcy 23. Budynek z licznymi płaskorzeźbami, harmonijną bryłą i polichromiami zyskał nową elewację. Wraz z sąsiednimi kamienicami przy skrzyżowaniu z ul. Kordeckiego tworzy jeden z zakątków z wyjątkowo cenną architekturą.

Budynek wzniesiono około 1903 roku w stylu secesyjnym. Wcześniej w tym miejscu istniał niższy, skromny budynek, który nabrał nowego wymiaru, dzięki projektowi przygotowanemu przez Ernesta Petersa. Dzięki rozbudowie o dodatkową kondygnację oraz ryzality, budynek gabarytami doskonale wpisał się w skalę przestrzenną zabudowy. Pałacowego uroku nadało mu zwieńczenie jednego z ryzalitów hełmem z iglicą. W tej części budynku ulokowany został też przejazd na zaplecze posesji. Na lewym ryzalicie, na wysokości drugiego piętra, ulokowano taras. Początkowo był otoczony kutym ogrodzeniem.

Szczególnego uroku budowli nadały zdobienia w formie płaskorzeźb. Są wśród nich motywy roślinne, atlanty podtrzymujące ulokowany nad wejściem balkon, figury kobiece. Wnętrza kamienicy,  w tym klatki schodowe zostały przyozdobione polichromiami. Po remoncie elewacja utrzymana jest w stonowanej, pastelowej żółci. W kamienicy kontynuowane będą jeszcze prace przy innych elementach wymagających zabiegów konserwatorskich.

Ulica Św. Trójcy przez wiele lat stanowiła jedną z najważniejszych arterii miasta, prowadzącą w kierunku Berlina. Stąd w czasach zaboru nosiła nazwę ul. Berlińskiej. Ulokowanych jest przy niej wiele innych, cennych zabytkowych budynków. W latach 1910-12 wzniesiono kościół Św. Trójcy. Od końca XIX wieku do końca lat 60. XX wieku ulicą kursowały tramwaje. Zabudowa wokół skrzyżowania ulic Św. Trójcy i A. Kordeckiego stanowi obecnie przykład doskonale zachowanej i odrestaurowanej architektury z przełomu XIX i XX wieku. W ostatnich latach w tej części miasta odnowione zostały też chodniki oraz jezdnie. Z końcem ubiegłego roku zakończyła się natomiast budowa dróg rowerowych i chodników wzdłuż południowej części ul. F. Focha.

 

Foto: Miasto Bydgoszcz

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK