Bydgoszcz

Kamienica przy „Minerwie” będzie remontowana

Przy ul. Bolesława Chrobrego 13 rozpoczął się już remont. Sąsiaduje on z zabudowaniami, na których można dostrzec jedną z najstarszych bydgoskich reklam w formie murala.

Kamienica, która obecnie przechodzi remont  powstała około 1904 roku. Wzniesiono ją na planie prostokąta. Od podwórza centralna część zaakcentowana jest ryzalitem. Kamienica nie posiada zbyt wielu zdobień, ale jest doskonale wpisuje się w skalę przestrzenną zabudowy ulicy.

„Na odsłoniętej ścianie bocznej posesji nr 11 pozostał napis „Fabryka obuwia Minerwa” i numer telefonu: 1173. To relikt po zakładzie powstałym w 1922 roku i działającym jeszcze po II wojnie”.

Kamienica sąsiaduje z wyjątkową historyczną atrakcją. To reklama w formie murala Fabryki Minerwa. Zakłady obuwnicze powstały w 1922 roku jako spółka założona przez Józefa Tucholskiego i Bernarda Sigurskiego. Wytwarzano prawie 400 par butów dziennie. W 1937 roku Józef Tucholski stał się jedynym właścicielem i zaczął rozbudowywać firmę. Niestety, we wrześniu 1939 roku fabrykę przejęli Niemcy, którzy wywieźli całą rodzinę do obozu pracy przymusowej w Potulicach. Po wojnie zakład został znacjonalizowany i po połączeniu się z takimi fabrykami jak „Leo”, „Junak”, „Helios” czy też garbarnią Bucholza stał się częścią Bydgoskich Zakładów Obuwia czyli późniejszej „Kobry”. Budynki znajdujące się przy ulicy Chrobrego zostały zaadaptowane na mieszkania. Jedyną pamiątką jest duży napis widniejący na starej, ceglanej ścianie.

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK