Aktualności

Jak zarabiać online? Najlepsze sposoby na pracę z domu

Jesteś swoim szefem. Wstajesz, kiedy jesteś wyspany. Pracujesz, kiedy jesteś produktywny. Odpoczywasz, kiedy jest Ci to potrzebne. Utopia czy realny cel? W tym artykule postaram się udowodnić Ci, że freelancing jest w zasięgu Twojej ręki. Jeśli chcesz żyć na własnych zasadach, dowiedz się: jakie zajęcia możesz wykonywać z domu, jak pozyskać zleceniodawców i jak budować markę osobistą!

Możliwości zarabiania z domu

Copywriting

Każda strona internetowa potrzebuje treści. Niektórzy próbują pisać je sami, inni posiłkują się sztuczną inteligencją. W jednym i drugim przypadku jest ryzyko błędów, powtórzeń i mało skutecznego przekazu.

Dlatego na rynku potrzeba specjalistów, czyli tytułowych copywriterów. Na tym stanowisku wymagana będzie dobra znajomość języka polskiego, kreatywność oraz tzw. lekkie pióro. Jeśli masz wszystkie te cechy, spróbuj je wykorzystać!

Na początku zlecenia mogą być dosyć nisko płatne. Nie zrażaj się tym. Wraz z nabywaniem doświadczenia, możesz windować stawki i zacząć naprawdę nieźle zarabiać bez wychodzenia z domu. Osoby z kilkuletnim doświadczeniem i rozbudowanym portfolio mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie od 4500 zł do 10 000 zł netto.

Wypełnianie i wprowadzanie danych do ankiet

Wypełnianie ankiet to raczej pomysł na zajęcie dodatkowe, które możesz wykonywać z domu. Spełni swój cel, zwłaszcza jeśli nie masz dużo czasu i energii na podreperowanie budżetu.

Musisz w tym wypadku pamiętać o szczególnych środkach ostrożności. Część ofert nie jest godna zaufania, warto więc najpierw sprawdzić daną firmę i poszukać opinii w wiarygodnych źródłach.

W zależności od tego, ile czasu masz zamiar poświęcić na wypełnianie ankiet, stawki wahają się od 50 do 250 złotych miesięcznie.

Projektowanie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych to niezwykle przydatna umiejętność. Własnej witryny potrzebuje już niemal każda firma i freelancer, ale nie każdy potrafi to zrobić.

Jakie powinieneś mieć umiejętności, jeśli chcesz zająć się projektowaniem? Spotkasz się najczęściej z wymaganiami technicznymi, takimi jak:

 • Znajomość języków programowania HTML, CSS i JavaScript;
 • Znajomość frameworków i bibliotek do tworzenia stron (np. WordPress, Bootstrap czy React);
 • Znajomość podstawowych zasad SEO;
 • Umiejętność obsługi programów graficznych (np. Adobe Photoshop, Illustrator czy Figma) i kreatorów stron (np. WebWave).

Konieczny będzie także zmysł estetyczny, umiejętność tworzenia nowoczesnych i atrakcyjnych projektów oraz zdolność do nieszablonowego rozwiązywania problemów.

Wysiłek włożony w naukę i rozwój z pewnością się opłaci. Według raportu GazetyPrawnej.pl, 30% freelancerów zarabia w tej branży powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. Równie dużo, bo 22% może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 5-10 tysięcy.

Pisanie bloga

Pisanie bloga to zajęcie, które może Ci się spodobać, jeśli nie jesteś nastawiony na natychmiastowe zyski. Od czego możesz zacząć?

Najpierw wybierz tematykę, którą się pasjonujesz lub przynajmniej interesujesz. Co istotne, aby zyskać popularność, nie trzeba być wcale specjalistą. Np. wielkim zainteresowaniem cieszą się blogi parentingowe, które opisują codzienność rodziców.

Musisz też wiedzieć nieco więcej o tym, jak założyć bloga, który faktycznie przyniesie dochody. Warto więc poznać strategie marketingowe pozwalające przekuć hobby w realne zyski.

Założenie własnego sklepu internetowego

Sklep internetowy to dobry pomysł na biznes bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że znajdziesz produkty, które będą cieszyć się zainteresowaniem użytkowników. Może to być np. wykonywane przez Ciebie rękodzieło, warzywa i przetwory z własnego ogródka lub własność intelektualna w postaci szkoleń czy e-booków.

Jeśli biznes zacznie się rozwijać, konieczne stanie się założenie własnej firmy. Najpierw jednak zacznij od wyboru odpowiedniej platformy e-commerce, która oferuje bezpieczne płatności oraz narzędzia marketingowe i analityczne.

Sprzedaż w modelu dropshippingowym

Jeśli interesuje Cię założenie sklepu internetowego, ale boisz się ryzyka i nakładów finansowych, pomyśl o dropshippingu. Terminem tym określamy sprzedawanie różnych artykułów za pośrednictwem zewnętrznego dostawcy. To on też zarządza procesem realizacji zamówień (zapewnieniem stanów magazynowych i wysyłką).

A jaka będzie Twoja rola? Zajmiesz się promowaniem produktów i zbieraniem zamówień. Co ważne, model ten umożliwia błyskawiczne rozpoczęcie działalności i uruchomienie sprzedaży.

Tłumaczenie tekstów

Posługujesz się płynnie językiem obcym? Czas to wykorzystać! Możesz liczyć na zlecenia z kategorii tłumaczeń książek, ogłoszeń, artykułów czy tekstów reklamowych.

Czy jest to opłacalne? Oczywiście. W zależności od języka i trudności tekstu jedna strona może przynieść Ci zysk od 20 do 140 złotych. Praca na etacie w firmie wiąże się natomiast ze średnim wynagrodzeniem od 4000 do 4500 złotych.

 

 

Social media

Każdy z nas korzysta z social mediów. Zapewne Ty również zdajesz sobie sprawę, jaką mają one siłę oddziaływania. Wiedzą o tym także inni przedsiębiorcy i chcą wykorzystać te kanały, by dotrzeć do jak największej liczby klientów.

Wielu z nich szuka specjalistów od social mediów. Takich, którzy będą w stanie wypromować ich markę. Czy do nich należysz? Jeśli znasz techniki marketingu internetowego, śledzisz aktualne trendy i potrafisz zbudować zaangażowaną społeczność, to tak!.

W zależności od ilości zleceń i Twoich umiejętności na tym zajęciu możesz zarobić od 1500 do 4000 złotych brutto miesięcznie.

Transkrypcja

Chcesz w sposób prosty i łatwy pracować z domu? Być może spodoba Ci się zajęcie, jakim jest przepisywanie tekstów i transkrypcja. Praca w tym wypadku polega na słuchaniu nagrań i przepisywaniu ich.

Za 1000 znaków ze spacjami zarabia się tu od 2 do 4 złotych. Średnia stawka godzinowa wynosi więc od 120 do 250 złotych netto.

Wirtualna asystentka

Zadania wirtualnej asystentki mogą być różne i są zależne od branży, w której podejmiesz zatrudnienie. Niemniej trzeba przyznać, że to ciekawe i satysfakcjonujące zajęcie, które można wykonywać z domu.

Pracodawcy szukają przede wszystkim osób, które:

 • potrafią obsługiwać programy graficzne oraz te do tworzenia stron internetowych;
 • posiadają umiejętność obsługi programów do zarządzania projektami;
 • są komunikatywne, dobrze zorganizowane i samodzielne;
 • odznaczają się kreatywnością oraz uporem w rozwiązywaniu problemów.

Obecnie mediana zarobków wirtualnych asystentek na etacie wynosi 4910 zł brutto.

Korepetycje zdalne

Korepetycje to kolejna dziedzina, którą warto się zainteresować, jeśli chcesz pracować z domu. Zacznij od określenia swojej specjalizacji i grupy potencjalnych klientów. Mogą to być np. powtórki z matematyki dla uczniów szkoły podstawowej lub angielski w biznesie dla zaawansowanych.

To, ile zarobisz, zależy od liczby uczniów i Twoich umiejętności. Jednak średnia stawka rynkowa za godzinę nauki wynosi obecnie 40 złotych za godzinę.

Inwestycje na giełdzie lub w waluty cyfrowe

Nie boisz się ryzyka? Masz oszczędności? Możesz spróbować inwestycji. Zwłaszcza wejście na rynek walut cyfrowych daje ogrom nowych możliwości.

Oczywiście, pomnażanie pieniędzy w ten sposób nie jest wcale prostym zajęciem. Przede wszystkim postanów dobrze się przygotować i trenować cierpliwość. Niezbędna będzie wiedza na temat rynków, możliwości oraz oczywiście o ryzyku danej inwestycji.

Zawody, które możesz wykonywać zdalnie:

Istnieją również inne zawody, które można wykonywać w zaciszu domowym. Należą do nich:

 • programista,
 • grafik,
 • tester,
 • architekt,
 • księgowy,
 • korektor.

W większości z nich będzie Ci potrzebne wykształcenie kierunkowe. Marzysz o interesującej pracy w dobrze płatnym zawodzie, którą możesz wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi? Dokonaj mądrego wyboru!

 

 

Jak znaleźć klientów?

Masz już pomysł na swoją karierę? Czas przejść do szczegółów, czyli tego, gdzie szukać ofert pracy. Możesz wykorzystać co najmniej trzy sposoby:

Platrofrmy freelancerskie, takie jak freelance.pl, useme.eu, designer.pl, zleca.pl, fajnelogo.pl, outwork.pl i oferia.pl.

A ponieważ praca zdalna nie obliguje Cię do siedzenia w jednym miejscu, warto przejrzeć również zagraniczne serwisy: upwork.com, fiverr.com, workingnomads.co, flexjobs.com, anfel.com.

Media społecznościowe to również świetne narzędzie do pozyskiwania współprac. Znajdź i dołącz do facebookowych grup związanych z Twoją dziedziną. Pamiętaj, że szansę na zdobycie zlecenia masz wyłącznie wtedy, gdy dopracujesz swój profil – będzie on Twoją wizytówką. Powinien więc być profesjonalny i skupiać się na Twoich zawodowych doświadczeniach.

Zleceń możesz szukać np. na grupach: Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy, Give Her A Job, Zlecenia dla freelancerów, Social media marketing –praca/zlecenia w Polsce, Zlecenia dla tłumaczy, Zlecenia fotograficzne.

Własna strona internetowa – stworzenie jej będzie od Ciebie wymagało największej pracy „na zapleczu”. Ale przyniesie też najlepsze efekty.

Pamiętaj, że podobnie, jak w każdej innej pracy, musisz przebić się przez konkurencję. W przestrzeni internetowej trudno jest to zrobić samym CV czy nawet listem motywacyjnym. Natomiast złożenie oferty, która będzie linkować do Twojej własnej strony, zrobi już na pracodawcy większe wrażenie.

Co warto zamieścić na stronie? Oczywiście dobrze jest napisać coś o sobie, ale najważniejsze w tym wypadku będzie stworzenie profesjonalnego portfolio. Rekruter będzie mógł od razu sprawdzić i docenić Twoje umiejętności. Jeśli masz więcej czasu, możesz też w graficzny sposób przedstawić dotychczasową karierę zawodową oraz pochwalić się ważnymi współpracami.

Jak zbudować markę osobistą?

Freelancer, aby zacząć zarabiać na odpowiednim poziomie, musi zbudować silną markę osobistą. Co to oznacza w praktyce?

Powinieneś zadbać o:

Portfolio – na początek możesz zgromadzić wszystkie godne uwagi prace na dysku Google. Jednak dużo bardziej profesjonalnie będzie to wyglądać, jeśli zaprezentujesz projekty w atrakcyjny wizualnie sposób. Może Ci do tego posłużyć wspomniana już własna strona internetowa lub galeria prac stworzona w GitHubie lub Tumblr.

Właściwą prezentację w mediach społecznościowych. Jeśli Twój profil cieszy się już pewnym zainteresowaniem, pamiętaj o aktywnym uczestnictwie w dyskusjach i odpisywaniu innym użytkownikom.

Udział w konferencjach i wydarzeniach. To świetna okazja do zaprezentowania siebie poza światem cyfrowym. Swoją pozycję jako eksperta możesz zbudować, jeśli uda Ci się zostać prelegentem lub poprowadzić warsztaty. Różnego rodzaju eventy to także szansa nawiązania cennych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować dochodowymi współpracami.

Dzielenie się wiedzą. Jeśli chcesz zostać uznany za specjalistę w danej dziedzinie, to powinieneś dzielić się swoją wiedzą. Najłatwiej to zrobić poprzez prowadzenie bloga. Warto też udzielać się w dyskusjach na tematycznych forach internetowych.

Na koniec przestroga: powyższe działania odniosą skutek, jeśli nie będą jednorazowe. Jeśli chcesz zostać freelancerem, postaw na długofalową autopromocję. Tylko wtedy zyskasz uznanie innych i dotrzesz do zleceniodawców.

Praca z domu: czy warto?

Reasumując, freelancing to świetny wybór dla osób, które chcą być niezależne. Praca zdalna umożliwia wykonywanie zadań z każdego miejsca na ziemi i (często) o dowolnej porze dnia.

Oczywiście niektóre zawody wiążą się ze zdobyciem odpowiedniego wykształcenia, ale na wielu innych stanowiskach możesz wykorzystać swoje naturalne predyspozycje.

Sporym ułatwieniem są tutaj dedykowane freelancerom platformy oraz mnogość narzędzi ułatwiających autopromocję (np. własna strona internetowa stworzona w darmowym kreatorze).

Wszystko to składa się na jeden wniosek: warto rozważyć pracę z domu!

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK