Aktualności

Inicjatywa Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych: Tydzień Polskiej Muzyki i Kultury

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, który w obecnym roku obchodzi jubileusz 95-lecia swojego istnienia (1925-2020) pomimo świata naznaczonego sytuacją epidemiczną swoimi przedsięwzięciami zachęca do upowszechniania i promowania patriotyzmu. 

W związku z niemożnością przeprowadzenia uroczystości w formie stacjonarnej, od 4 listopada, w Dniu Patrona bydgoskiej szkoły muzycznej – Artura Rubinsteina – przez cały tydzień do 11 listopada, w którym świętujemy Dzień Niepodległości, Państwowy Zespół Szkół Muzycznych proponuje aktywność w sieci podczas wydarzenia “Tydzień Polskiej Muzyki i Kultury”. 

W poprzednim semestrze dotkniętym także sytuacją związaną z covidem-19 w ramach wydarzenia “ZapraszaMY do świata Muzyki” uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami, a także wybitni absolwenci szkoły, koncertowali online i zachęcali do nauki w bydgoskiej szkole muzycznej. E-impreza trwająca niemalże dwa miesiące zyskała ogromne poparcie nie tylko wśród społeczności szkolnej lecz także w środowisku lokalnym i mieszkańców z regionu, a także z Polski.

Tym razem, celem głównym jest promowanie polskiej muzyki i kultury, jak i sztuk plastycznych. Zagości także klasyka literatury polskiej w różnych odsłonach. Będzie także interpretacja ruchowo-taneczna do kompozycji Wojciecha Kilara. Wykona ją jedna z  uczennic. Wydarzenia ukazywać się będą przez cały tydzień od 4 do 11 listopada na oficjalnym profilu fb  szkoły: https://www.facebook.com/pzsmbydgoszcz/ a także na nowopowstałym kanale You Tube szkoły: PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Projekty przyjmować będą formę multimedialnych niespodzianek m. in.: w postaci koncertów, audycji, prezentacji, recytacji, filmów dokumentalnych, przedstawień. W szkolnych działaniach zaznaczone zostanie również przywiązanie do naszej lokalnej, małej Ojczyzny, do Bydgoszczy, odwołując się do twórczości chociażby wybitnego malarza jakim był Leon Wyczółkowski. Pojawią się także występy pedagogów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych – bydgoskich artystów, które z pewnością będą pięknym przykładem  odczucia patriotyzmu.

W tym wyjątkowym czasie wybitni absolwenci będą razem ze szkolną społecznością. Usłyszymy wykonanie pieśni Romualda Twardowskiego w wykonaniu dr hab. Lecha Napierały, który jako pianista będzie towarzyszył śpiewakowi Tomaszowi Koniecznemu. Koncert archiwalny z muzyką Fryderyka Chopina udostępni także dr Michał Szymanowski, który zagra na fortepianie w Domu Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Pojawią się także reminisencje z Francji przygotowane przez  absolwentkę PZSM,  bydgoszczankę od lat mieszkającą w Paryżu, Annę Korbińską, która jest też absolwentką Paryskiego Konserwatorium CRR de Paris na wydziale jazzu. Współpracuje jako saksofonistka, flecistka i wokalistka z wieloma artystami zarówno w Polsce, jak i we Francji.

Nade wszystko wydarzenie uczci także Dzień Patrona, który szkoła obchodzi rokrocznie 4 listopada.

W 1991 roku, czyli prawie 30 lat temu, z inicjatywy dyrektor śp. Ewy Stąporek-Pospiech, szkoła przyjęła imię wielkiego pianisty Arthura Rubinsteina. Podczas uroczystości obecna była żona muzyka Aniela Młynarska-Rubinstein a także ich córka Eva Rubinstein. Następnie dwa lata później zorganizowany został po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów “Arthur Rubinstein in memoriam”. Warto przypomnieć, o Rafale Blechaczu i Juliannie Avdeevie – laureatach bydgoskiego konkursu potem konkursu Chopinowskiego w Warszawie czy o Szymonie Nehringu – następnie laureata niezwykle wymagającego konkursu pianistycznego – także imienia Arthura Rubinsteina w Tel-Avivie – jako jedyny pierwszy Polak w historii zwyciężył ten konkurs. Życie i misja jaką wypełniał Arthur Rubinstein oddziałują więc nawet dziś na wiele nowych pokoleń młodych artystów. Był obywatelem świata ale przede wszystkim patriotą. Przywołam pamiętny dzień obrad konferencji pokojowej w San Francisco w 1945 roku. Arthur Rubinstein miał uświetnić wydarzenie koncertem. Artysta nie rozpoczął jednak zaplanowanego recitalu, powiedział: „W tej sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę. A więc teraz zagram polski hymn narodowy”.

Rubinstein zaczął grać Mazurka Dąbrowskiego. Włożył w jego wykonanie całe swoje emocje, całą złość i gorycz rozczarowania wobec braku uczestnictwa polskiej delegacji w tak ważnej dla powojennej historii świata uroczystości. W tym czasie na sali koncertowej wybuchły wielkie owacje, wszyscy delegaci powstali ze swoich miejsc i oklaskami zareagowali na niezwykły występ Artura Rubinsteina. Było to prawdopodobnie jedno z najbardziej emocjonujących wykonań Mazurka Dąbrowskiego w historii, a ostatnie akordy niemal rozerwały klawiaturę fortepianu. Wszyscy obecni na sali owacyjnie byli brawa jeszcze wiele minut po zakończeniu polskiego hymnu.

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy ma nadzieję, że wydarzenie “Tydzień Polskiej Muzyki i Kultury” przysłuży się upowszechnieniu i uatrakcyjnieniu pojęcia patriotyzmu. Upamiętnione zostaną sylwetki polskich kompozytorów, muzyków i twórców, którzy swoją działalnością wspierali dążenia do odzyskania niepodległości.

 

(gaz)

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK