Aktualności

Generał dywizji Norbert Wagner na czele JFTC [ZDJĘCIA]

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) ma nowego dowódcę. 30 września generał dywizji Norbert Wagner z armii niemieckiej przejął dowodzenie nad ośrodkiem szkolenia NATO w Bydgoszczy od generała dywizji Piotra Malinowskiego z Sił Zbrojnych RP. Uroczystości zmiany dowództwa przewodniczył generał dywizji Lucas Muñoz Bronchales, przedstawiciel Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych ds. Transformacji w Europie.

Choć może się to wydawać niezwykłe, była to już druga zmiana dowództwa w JFTC w 2021 r. Generał dywizji Piotr Malinowski objął stanowisko 30 czerwca, aby kontynuować i dokończyć polskie zwierzchnictwo nad Centrum po tym, jak jego poprzednik został mianowany na stanowisko zastępca dowódcy V Korpusu Armii USA.

Pożegnanie generała dywizji Piotra Malinowskiego

„Chociaż pracowaliśmy razem tylko 3 miesiące, uważam, że wartość tego okresu jest niepodważalna. Sztab kontynuował misję pod kierownictwem silnego dowódcy, a pan generał miał okazję zobaczyć, jak JFTC realizuje powierzone zadania” – podkreślił generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, w słowach skierowanych do generała Malinowskiego.

Czas, jaki generał dywizji Malinowski spędził w JFTC był stosunkowo krótki, ale niezwykle intensywny. Pod jego kierownictwem Centrum sfinalizowało przygotowania i przeprowadziło sojusznicze ćwiczenia planowania operacyjnego pod kryptonimem Steadfast Pyramid / Pinnacle, które zgromadziły blisko 50 dowódców i wyższych oficerów sztabów z ponad 20 państw. W tym czasie Centrum wkroczyło również w ostatni etap przygotowań do swojego najważniejszego wydarzenia w 2021 roku –ćwiczenia Steadfast Leda, które odbędzie się jesienią. W międzyczasie JFTC nadal odgrywało kluczową rolę we wspieraniu rozwoju potencjału bojowego NATO poprzez aktywny udział w testach interoperacyjności.

Podczas uroczystości zmiany dowództwa generał dywizji Bronchales podziękował generałowi Malinowskiemu za jego wkład w misję Sojuszniczych Dowództwa ds. Transformacji NATO (Allied Command Transformation): „Czas, w którym dowodziłeś Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO był bardzo produktywny. Gratuluję dobrze wykonanej pracy. W imieniu naszego nowego dowódcy, generała Philippe’a Lavigne, dziękuję za służbę i życzę wszystkiego najlepszego na nowym stanowisku”.

Generał dywizji Malinowski kończy swoją służbę jako dowódca JFTC, nie opuszcza jednak struktur NATO Allied Command Transformation. Już za kilka dni obejmie stanowisko dowódcy siostrzanej jednostki JFTC – NATO Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii. „Chciałbym podziękować wszystkim tym, których spotkałem podczas mojego trzymiesięcznego pobytu tutaj, w Bydgoszczy” – odchodzący dowódca JFTC zwrócił się do swojego sztabu. „Przyjechałem do tego pięknego miasta i do Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO bez żadnych szczególnych oczekiwań, a znalazłem prawdziwych przyjaciół i oddanych towarzyszy broni. To, czego się tutaj nauczyłem, zostanie ze mną na zawsze, ponieważ pod wieloma względami na wiele rzeczy spojrzałem z innej perspektywy”. Zwracając się do swojego następcy, generał dywizji Malinowski powiedział: „Panie generale, właśnie objął pan dowództwo nad jednostką doskonale przygotowaną do swoich zadań. To zespół oddanych profesjonalistów, którzy zbudowali zasłużoną reputację tej instytucji. Jestem przekonany, że razem z nimi osiągnie pan bardzo wiele i zrobi kolejny krok naprzód. Życzę powodzenia na nowym stanowisku”.

Nowy dowódca JFTC

Zwracając się do nowego dowódcy JFTC, generał dywizji Bronchales podkreślił bogate doświadczenie generała Wagnera, obejmujące lata służby w niemieckim Ministerstwie Obrony oraz w ośrodkach i dowództwach szkoleniowych. „Jestem pewien, że jako oficer wojsk pancernych, zadania stawiane przed JFTC będzie pan realizował zdecydowanie, cały czas naprzód, aż do pełnego sukcesu” – powiedział generał Bronchales i dodał: „Jestem przekonany, że pod pana kierownictwem Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO urzeczywistni motto generała Lavigne, który był dowódcą międzynarodowego lotniska w Kabulu – ZWYCIĘŻAJ JAKO ZESPÓŁ”.

Przed objęciem dowództwa nad Centrum Szkolenia Sił Połączonych generał dywizji Norbert Wagner stał na czele Dowództwa Szkolenia Wojsk Lądowych w Lipsku. Jego bogate doświadczenie wojskowe obejmuje również służbę w strukturach międzynarodowych. Generał dywizji Wagner był dyrektorem Zespołu Doradczo-Łącznikowego podczas misji NATO w Kosowie.

Generał dywizji Norbert Wagner – Armia Republiki Federalnej Niemiec – Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych:

Generał dywizji Norbert Wagner obejmie stanowisko dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO 1 października 2021 roku.

Norbert Wagner urodził się 3 lutego 1962 roku. Służbę wojskową rozpoczął w 1981 roku. Po zakończeniu nauki w 1986 roku został skierowany do  2. kompanii 114. Batalionu Czołgów w Neunburg vorm Wald, gdzie został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu, a następnie objął dowództwo kompanii. W 1992 roku  został mianowany dowódcą 4. kompanii 104. Batalionu Czołgów, a rok później rozpoczął służbę w 4. Dywizji Piechoty Zmechanizowanej w Ratyzbonie na stanowisku oficera prasowego.

Po ukończeniu ogólnego kursu sztabowego w Wyższej Uczelni Wojskowej (Staff College) w Hamburgu (1994-1996), generał Wagner został skierowany do 2. Korpusu w Ulm na stanowisko oficera odpowiedzialnego za szkolenia operacyjne (G3Op). W 1999 roku ukończył amerykański ogólny kurs sztabowy w Kolegium Sztabowym Szkolenia Dowódczego i Ogólnego Armii Stanów Zjednoczonych (Command and General Staff College) w Fort Leavenworth w Kansas i po powrocie do Niemiec objął stanowisko oficera sztabowego ds. operacyjnych w Dowództwie Wojsk Lądowych w Koblencji.

Od 2001 do 2004 roku generał Wagner służył w Ministerstwie Obrony Narodowej w Bonn, najpierw jako specjalista, a następnie jako zastępca szefa wydziału. W 2004 został dowódcą 104. Batalionu Czołgów w Pfreimd. Podczas służby na tym stanowisku, od czerwca do grudnia 2004 roku, generał Wagner dowodził również Wielonarodowym Batalionem Sił Gotowości Operacyjnej w trakcie Misji NATO w Kosowie (KFOR). Dwa lata później przeniósł się do Hanoweru, gdzie został zastępcą Szefa Sztabu 1. Dywizji Pancernej. W 2009 roku generał Wagner wrócił do Ministerstwa Obrony Narodowej na stanowisko szefa Wydziału Rozwijania Potencjału i Koncepcji Wojsk Lądowych.

Generał Norbert Wagner w 2012 rok został dowódcą 9. Brygady Pancernej w Munster. Na tym stanowisku został promowany na stopień generała brygady. Od czerwca 2013 roku do kwietnia 2014 roku generał Wagner ponownie służył w Kosowie, gdzie przewodził Zespołowi Doradczo-Łącznikowemu NATO KFOR.

W 2014 roku generał Wagner objął dowództwo nad Centrum Szkolenia w Munster, zaś trzy lata później stanął na czele Dowództwa Szkolenia Wojsk Lądowych w Lipsku i otrzymał drugą gwiazdkę generalską.

Za swoją służbę generał Wagner został odznaczony m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Honorowym Bundeswehry i niemieckim Medalem za Służbę w KFOR.

Generał dywizji Norbert Wagner jest żonaty i ma czworo dzieci.

(gaz)

Fot.: Radosława Kubiczek

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK