Aktualności

Drony: Już w Sylwestra nie polatamy! Wchodzą w życie ważne przepisy. Posiadacz drona musi się zarejestrować, przejść szkolenie, zdać test

Już od 31 grudnia 2020 r. każdy posiadacz lub użytkownik, który będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Takie przepisy wchodzą w życie we wszystkich krajach Unii Europejskiej - informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Według danych ULC w Polsce jest już ok. 200 tys. użytkowników dronów.

– Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii. Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach – mówi  Marcin Horała – wiceminister Infrastruktury.

Jak podaje ULC operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi będą sklasyfikowane w oparciu o ich stopień ryzyka. Powstaną 3 kategorie lotów:

-otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka)

-szczególna (operacje o średnim ryzyku)

-certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl.

Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

-Cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów” – Piotr Samson – Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.

Jak zarejestrować drona? Trzeba wejść na stronę www.drony.ul.gov.pl i zarejestrować (link aktywny od 31 grudnia 2020 r.

Obowiązkowa rejestracja operatorów dronów, szkolenie i testy na platformie internetowej to tylko niektóre nowości. Użytkowanie dronów ma być teraz łatwiejsze m. in. dzięki digitalizacji większości procesów w urzędzie. Przy tej okazji warto wspomnieć o polskim systemie PansaUTM, przy pomocy którego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej koordynuje skomplikowane operacje bezzałogowych statków powietrznych. Jest to obecnie najbardziej zaawansowane narzędzie tego typu na świecie.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK