Aktualności

„Do 2050 roku razem z innymi polskimi miastami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną” – OZE naszą przyszłością

Do tej pory w naszym mieście zamontowano ponad 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu darmowy prąd ze słońca płynie już do 43 miejskich budynków. Kolejnym krokiem w rozwoju zielonej energii będzie budowa farm fotowoltaicznych. Miasto wytypowało lokalizacje i jest gotowe do pozyskania środków w przyszłej perspektywie unijnej. Niewykluczona jest także współpraca w ramach partnerstwa-publiczno-prywatnego.
Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach bydgoskich budynków, nie tylko budynków publicznych – można je zobaczyć także na domach czy sklepach. Jest to wielka oszczędność pieniędzy, a z drugiej strony – środowiska. Odnawialne Źródła Energii do przyszłość energetyki. Dzisiejsza technologia pozwala na zastosowanie urządzeń, które posłużą przez kilkadziesiąt lat, to sprawia, że przyszłością energii elektrycznej stają się odnawialne źródła energii.
Bydgoszcz postawiła sobie wysokie cele klimatyczne. Do 2050 roku razem z innymi polskimi miastami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Aby to zrobić, musimy stale rozwijać i inwestować w zieloną energię. Jednym z działań w tym zakresie są prace nad inwentaryzacją terenów pod rozwój dużych farm fotowoltaicznych – tłumaczy Tomasz Bońdos, koordynator ds. Zespołu ds. Zarządzania Energią.
W ubiegłym roku został przeprowadzony przegląd potencjalnych terenów pod rozwój projektów fotowoltaicznych, w efekcie którego wytypowano 10 lokalizacji. Wśród potencjalnych lokalizacji na farmy fotowoltaiczne wymienia się ulicę Inwalidów czy teren przy oczyszczalni w Fordonie. Opracowany dokument, zawierający lokalizacje, wstępny projekt oraz koszty budowy będzie podstawą w przyszłych latach do ubiegania się o wysokie dofinansowanie unijne na ten cel. Miasto nie wyklucza także wydzierżawienia tych terenów potencjalnym inwestorom.

 Foto: ilustracyjne

Aleksandra Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK