Aktualności

Depresja – problem coraz powszechniejszy. LR chce psychologa w każdej szkole

Wczoraj, podczas zorganizowanej przed gmachem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy konferencji prasowej - w związku z  Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją - Lewica Razem w Bydgoszczy zachęciła do wsparcia projektu Psycholog w każdej szkole.

Depresja staje się coraz większym problem dla naszego zdrowia i niestety liczba osób zmagających się z depresją z roku na rok wzrasta.

Według szacunków WHO depresja dotyka około 350 mln ludzi na całym świecie, co stanowi około 5–6% populacji świata. Według raportu NFZ na temat depresji z 2020 roku w 2017 r. na depresję chorowało 1 mln osób.

Adam Hoffmann zauważył, że dość niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowań na depresję wśród kobiet. W populacji pacjentów pod względem płci kobiety stanowią aż 73%. Równie przerażający jest bardzo wysoki wzrost zachorowań na depresję wśród osób poniżej 18 roku życia. W ostatnich latach ta liczba zwiększyła się o prawie 25%.

Niestety największy odsetek osób zmagających się z depresją znajduje się w naszym województwie. Według policyjnych statystyk tylko w 2020 roku aż 107 polskich nastolatków odebrało sobie życie, a 843 podjęło próbę samobójczą.

Skala problemu może być jednak znacznie większa, bowiem nie wszystkie przypadki są zgłaszane – słusznie podkreślił działacz Lewicy.

Dlatego działacze Lwicy Razem zaapelowali zarówno do władz centralnych, jak i samorządowych o zainteresowanie się tym problem oraz zatrudnienie etatowego psychologa w każdej publicznej placówce edukacyjnej.

O stanie psychiatrii w Polsce opowiedział Michał Wysocki i zwrócił uwagę, że ochrona zdrowia, w tym również psychiatria, wpisana jest w Konstytucję.

Przecież jeżeli zachorujemy np. na anginę to nie słyszymy “weź się w garść” tylko idziemy do lekarza po odpowiednią poradę – mówił Wysocki.

Jak zauważył polityk Lewicy Razem według statystyk kondycja psychiczna naszego społeczeństwa nie należy do najlepszych. Psychiatria dzieci i młodzieży wymaga priorytetowego wsparcia. W Polsce około 9% dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Nieleczone stany depresyjne mogą prowadzić do prób samobójczych lub samookaleczeń, a wtedy ani pedagog ani tym bardziej ksiądz nie zastąpi specjalisty.

W Polsce brakuje obecnie lekarzy, problemem jest także brak miejsc szkoleniowych, dlatego też każdy uczeń i każda uczennica powinni mieć zapewniony dostęp do dobrego psychologa w szkole.

Karolina Kozłowska zwróciła uwagę na to, że obecnie w Polsce połowa uczniów nie ma odstępu do psychologa w szkole. W Bydgoszczy jest jeszcze gorzej, psycholog jest zatrudniony tylko w co trzeciej placówce. W tych szkołach, w których jest psycholog, na jednego specjalistę przypada prawie siedmiuset uczniów. Zważywszy na ogrom problemów, z jakimi mierzy się dziś młodzież, począwszy od cyberprzemocy, przez katastrofę klimatyczną, szczucie na osoby LGBT+ po poczucie osamotnienia szczególnie silne teraz w nauczaniu zdalnym, jeden psycholog na siedemset osób to bardzo mało. A przypominam, że większość w ogóle dostępu do specjalisty w szkole nie ma. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Walki, którą powinniśmy jako dorośli prowadzić za nasze dzieci, tak żeby one nie musiały – mówiła Kozłowska.

Lewica Razem zachęca do wsparcia obywatelskiego projektu, który przewiduje obowiązek zatrudnienia psychologa w każdej szkole.

My jesteśmy również zaangażowani w zbiórkę podpisów pod tym projektem ale z powodu epidemii jest ona bardzo utrudniona. Dlatego dzisiaj zwracamy się do wszystkich osób, którym na sercu leży dobrostan dzieci i młodzieży, aby razem z nami pomogli Fundacji na rzecz Praw Ucznia zebrać wymagane podpisy – apelowali działacze.

Aby wesprzeć projekt wystarczy wejść na stronę ustawa.prawaucznia.pl i tam pobrać kartę to zbierania podpisów. Następnie wystarczy zebrać podpisy pośród znajomych, rodziny, sąsiadów – tych osób, z którymi się widujemy na co dzień, i wysłać na adres fundacji również dostępny na tej stronie internetowej najpóźniej do końca marca. Można też skontaktować się z politykami Lewicy Razem np. przez facebook, którzy odbiorą zebrane podpisy.

To może być nasz mały wkład, każdego z nas, w walkę z chorobą, która naszym dzieciom odbiera życie, dosłownie i w przenośni – zakończyła Karolina Kozłowska.

Link do projektu, który przedstawiciele Lewicy Razem zdecydowali się poprzeć – Psycholog w każdej szkole: https://ustawa.prawaucznia.pl/.

(gaz)

#JesteśmyDlaWas

Fot.Ilustracyjne

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK