Aktualności

Bydgoskie ZOO przypomina – „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”

Małe, nieporadne, puchate. W naszych lasach już się pojawiły – podloty sów. Bardziej przypominają pisklęta, niż młode ptaki szykujące się do samodzielnego życia. Co zrobić gdy je spotkamy?

Podloty to młode osobniki, które jeszcze nie latają, ale opuściły już swoje gniazdo. Dlaczego niesamodzielne stworzenia porzucają bezpieczną kryjówkę? Gdyby gniazdo zaatakował drapieżny ptak, zniszczony zostałby cały lęg. Gdy młode ptaki są w rozproszeniu, poza gniazdem, drapieżnik nie jest w stanie odnaleźć wszystkich i przynajmniej część z nich przeżyje.

Do uzyskania pełnej zdolności lotu, młode sowy pozostają na drzewach, ukryte wśród gałęzi, karmione i pilnowane przez rodziców. Czasami zdarza się, że sowi podlot spada na ziemię. Zwykle potrafi wdrapać się  z powrotem samodzielnie, czasem jednak jest to niemożliwe. Pomocy należy udzielić, jeśli zwierzę znajduje się w miejscu zagrażającym jego życiu np. na poboczu drogi. W tych sytuacjach, aby ograniczyć ryzyko potrącenia lub schwytania malucha przez drapieżniki (lisy, psy, koty) najlepiej delikatnie przenieść go na najbliższą gałąź.

Nie zabierajmy młodych sów z ich naturalnego środowiska. One tylko wyglądają nieporadnie, w rzeczywistości zwykle nie potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy, że tylko rodzice są w stanie nauczyć swoje dzieci życia w naturze.

Jeżeli ptak jest ranny i faktycznie wymaga naszej interwencji, należy skontaktować się z odpowiednimi służbami – zgodnie z przepisami prawa jest to urząd gminy czy urząd miasta, na terenie którego zwierzę zostało znalezione. Wszystkie sowy w Polsce są objęte ochroną, dlatego o pomoc można prosić również regionalną dyrekcję ochrony środowiska. W większych miastach często sprawami dzikich zwierząt zajmuje się Straż Miejska. Można też zadzwonić po poradę do miejscowego lekarza weterynarii lub najbliższego ośrodka rehabilitacji zwierząt – instytucji, która profesjonalnie zajmuje się opieką nad potrzebującymi pomocy dzikimi zwierzętami. Aktualna lista ośrodków rehabilitacji zwierząt znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce.

Maria Zelek

Zdjęcie ilustracyjne.

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK