Aktualności

Będzie bezpieczniej nad akwenami. Wiosną ruszają szkolenia dla nowych ratowników

Blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków, ruszą wiosną i prowadzone będą przez 3 kolejne lata. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Dzięki szkoleniom zwiększymy liczbę ratowników, którzy patrolują akweny wodne i zabezpieczają kąpieliska w naszym regionie. Jest to o tyle ważne, że zawodowych ratowników wodnych wciąż brakuje – mówił prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Maciej Banachowski.

Zawodowym ratownikiem wodnym może zostać osoba pełnoletnia, która ukończy szkolenie w tym kierunku i kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kandydat powinien także posiadać dodatkowe uprawnienia związane z ratownictwem wodnym, np. kurs płetwonurka czy sternika motorowego.

Ze szkoleń zawodowych dla ratowników wodnych skorzysta 915 mieszkańców naszego regionu. Do udziału zaproszone są osoby dorosłe (od 18 do 65 lat), z wykształceniem podstawowym lub średnim, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Oferta szkoleń skierowana jest zwłaszcza do osób defaworyzowanych na rynku pracy, szczególnie po 50. roku życia oraz mieszkańców małej i średniej wielkości miast. Do udziału w kursach zaproszeni są również pracownicy służb państwowych – policjanci, strażacy i żołnierze, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd kwalifikacji w zakresie ratownictwa. Do rekrutacji będą mogli przystąpić także uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w tracie trwania projektu.

Każdy uczestnik weźmie udział w kursach:

ratownika wodnego

kwalifikowanej pierwszej pomocy

sternika motorowodnego lub płetwonurka.

Szkolenia zakończone będą egzaminem. Uczestnicy, którzy uzyskają wynik pozytywny, otrzymają certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Nabędą tytuł ratownika i będą mogli starać się o zatrudnienie w jednostkach WOPR. Ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także od starających się o pracę w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR, a także od przyszłych kierowców karetek.

Szkolenia odbywać się będą w 15 osobowych grupach. Uczestnicy wezmą udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. Kursy prowadzone będą w trybie stacjonarnym i – w zależności od sytuacji epidemicznej – częściowo zdalnie. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy. Pierwsze kursy ruszą wiosną przyszłego roku. Planowany termin zakończenia projektu to 2023 rok.

Kurs ratownika wodnego trwać będzie 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie).

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów).

Uczestnicy wezmą także udział w jednym, wybranym przez siebie kursie umożliwiającym zdobycie dodatkowych kwalifikacji:

Kurs sternika motorowodnego, uprawniający do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwać będzie 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka).

Kurs płetwonurka, pozwalający zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwać będzie 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiadać będą lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z sześcioma partnerami:

  • Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy
  • Rejonowym WOPR w Bydgoszczy
  • Rejonowym WOPR w Toruniu
  • Włocławskim WOPR we Włocławku
  • Lipnowskim WOPR w Lipnie
  • Wdeckim WOPR w Tleniu.

Informacje o naborze, zasadach rekrutacji i szkoleniach będą dostępne na stronach internetowych partnerów projektu oraz na ich profilach w mediach społecznościowych.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK