Aktualności

Banerami  przypominali, że “inny świat jest możliwy.” Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w cieniu pandemii

Jako społeczeństwo wychodzące z pandemii, musimy myśleć jak zapobiec innym kryzysom. Przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej to priorytet. 19 marca aktywistki i aktywiści pojawili się w przestrzeni publicznej z hasłem "INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY" (ang. "ANOTHER WORLD IS POSSIBLE").

Działali w ramach kolejnej ogólnoświatowej mobilizacji ruchu Fridays For Future, którego częścią jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Zorganizowali takie akcje, bo są zdania, że rządzący, którzy zapowiedzieli działania dla klimatu, nadal nie postępują, jakby były one dla nich wiążące.  Uważają, że politycy zarówno w Unii Europejskiej, jak i wielu innych krajach na całym świecie, składają deklaracje całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, jednak prawie żaden z nich nie stworzył dokładnego planu jak ten cel osiągnąć. Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie podjął się nawet ustalenia daty osiągnięcia neutralności klimatycznej.

W piątek ze względu na zagrożenie związane z pandemią oraz brak możliwości tłumnego gromadzenia się, w całej Polsce zamiast charakterystycznych marszy MSK odbyły się symboliczne akcje. W przestrzeni publicznej w trzynastu miastach odbyły się działania, których hasłem przewodnim było właśnie “INNY ŚWIAT JEST MOŻLIWY”. Na ulicach pojawiły się banery oraz malunki o tematyce klimatycznej, a MSK zachęcało do solidaryzowania się z aktywistami i aktywistkami za pomocą mediów społecznościowych.

 W Bydgoszczy aktywistki i aktywiści MSK przygotowały i przygotowali baner z hasłem przewodnim akcji, z którym pojawiły się i pojawili się o 16:00 na ulicy Mostowej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny podkreśla, że działania mające umożliwić odbudowę po kryzysie pandemicznym powinny mieć na uwadze przede wszystkim dobrostan Polek i Polaków. W dłuższej perspektywie dobrostan może zapewnić tylko sprawiedliwa transformacja gospodarcza i zapobieganie postępowaniu kryzysu klimatycznego.

Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK