Aktualności

Jubileusz bydgoskiego Braille’a. Możliwość poznania niezwykłej szkoły…

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy, najstarsza w Polsce placówka kształcąca osoby z dysfunkcją wzroku, obchodzi w tym roku jubileusz 150 lat pracy. W programie obchodów znalazły się m.in. warsztaty i zajęcia w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, konkursy i impreza plenerowa. Z ofertą edukacyjną ośrodka będzie można zapoznać się od poniedziałku (16 maja) podczas Drzwi Otwartych.

Dzisiaj (14 maja) warto odwiedzić  Izbę Tradycji bydgoskiego ośrodka, w której zgromadzono narzędzia wspierające osoby z dysfunkcją wzroku zgromadzone przez 150 lat działalności placówki. W programie poza zwiedzaniem: prezentacja księgozbioru brajlowskiego, warsztaty pisma dla niewidomych i słabowidzących oraz trening orientacji przestrzennej.

Izba Tradycji bydgoskiej szkoły dla niewidomych K-P SOSW nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy ul. Z. Krasińskiego 10 (wejście od ul. M. Reja – portiernia) w ramach Europejskiej Nocy Muzeów (sobota; 14.05.2022 r.; godz. 15:00 – 22:00) zaprasza do obejrzenia unikatowych zbiorów ze 150-letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących. Ekspozycja to podróż w czasie i możliwość zmierzenia się z wyzwaniami osoby niewidomej w codziennym życiu – dawniej i dzisiaj, to możliwość poznania szkolnej tradycji, wyjątkowych eksponatów, historii wsparcia osób z dysfunkcją wzroku oraz cennego bydgoskiego wkładu w tej dziedzinie. Wszystkie stanowiska dostosowane są do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i ruchu.

Program:
15:00 – 18:00 Biblioteka Brajlowska; sala 206W; warsztaty I piętro; prezentacja księgozbioru brajlowskiego:
mgr G. Borakiewicz, mgr M. Fojucik
warsztaty pisma Braille’a:
mgr R. Jarzembski
15:00- 18:00 gabinet geograficzny; sala 128; budynek główny; prezentacja tyflograficzna i kartograficzna:
mgr Z. Kopowska, mgr M. Frąszczak
15:00- 18:00 gabinet orientacji przestrzennej; sala 101W; warsztaty
trening orientacji przestrzennej i czynności dnia:
mgr B. Zastępowska, mgr B. Klukowska
15:00 – 22:00 Izba Tradycji, sala 217P; pawilon zwiedzanie Izby Tradycji:
mgr E. Frąszczak, mgr M. Basiński, mgr A. Ollech.

Tekst i fot: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK