Bydgoszczanie wśród nagodzonych przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
KATEGORIA: OCHRONA ZDROWIA
Nagrody otrzymali:
Prof. dr hab. Andrzej Kurylak (ordynator Oddziału Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Reumatologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy) – za pomysł oraz koordynowanie oddziału prowadzącego wielospecjalistyczne, kompleksowe świadczenia medyczne w zakresie chorób onkologicznych u dzieci i młodzieży. Powstały w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy ośrodek leczenia najmłodszych pacjentów 2 ze schorzeniami nowotworowymi jest nowatorskim i jedynym takim w województwie kujawsko-pomorskim. Działania prof. Andrzeja Kurylaka doprowadziły również do otrzymania przez Oddział Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Reumatologii akredytacji na prowadzenie szkolenia podyplomowego, specjalizacyjnego z onkologii i hematologii dziecięcej.
Dr n. med. Paweł Rajewski (rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego, kierownik oddziału Internistycznego Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. T. Browicza w Bydgoszczy) – za całokształt działań, szczególne zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim oraz propagowanie szczepień przeciwko COVID-19. Doktor Paweł Rajewski dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem w zakresie leczenia chorób zakaźnych, jest zawsze gotowy do niesienia pomocy. To autorytet, który w przystępny sposób przybliża mieszkańcom regionu zagadnienia związane z koronawirusem.
KATEGORIA: ROLNICTWO I ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH
Nagrody otrzymali:
Dr hab. inż. Małgorzata Szczepanek (Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy) – za odtworzenie pierwotnych form pszenic okrągłoziarnowej i perskiej o podwyższonej wartości odżywczej. Zrealizowane przez laureatkę prace badawcze pozwoliły na opracowanie dedykowanych technologii uprawy tych zbóż. Zbadano jakość odżywczą i technologiczną ziarna oraz mąki z pszenicy okrągłoziarnowej oraz perskiej. Szeroko zakrojone działania promocyjne w kraju i za granicą umożliwiły stworzenie marki ,,Pradawne Ziarno”. Pszenice pierwotne są uprawiane na terenie całego kraju, również w gospodarstwach ekologicznych. Na rynek trafiły nowe produkty spożywcze na bazie ziarna z pszenic pierwotnych, których wartość odżywcza jest wyższa od produktów z odmiany zwyczajnej.
Tomasz Michalik (prezes Vitroflora Sp. z o.o., Trzęsacz, powiat bydgoski) – za utworzenie w 2006 roku Grupy Producentów Vitroflora Sp. z o.o., rozwój grupy firm ogrodniczych Vitroflora, doprowadzenie jej do pozycji lidera wśród producentów oraz dystrybutorów sadzonek roślin ozdobnych na rynku europejskim. Od 2006 roku pełni funkcję prezesa spółki, która zyskała status silnej grupy zakupowej i sprzedażowej. Część wypracowanych zysków konsekwentnie przeznacza na rozwój przedsiębiorstwa. Od wielu lat w firmie realizowane są projekty badawczo-rozwojowe, dzięki którym doskonalona jest hodowla oraz technologia uprawy. Stworzono, a potem też rozbudowano obiekty magazynowe dla siewek i sadzonek produkowanych w gospodarstwach udziałowców. Tomasz Michalik jako prezes wdraża i inspiruje kolejnych pracowników, co skutkuje wysokimi wynikami ekonomicznymi przedsiębiorstwa oraz jego stabilną pozycją na rynku krajowym i europejskim.
KATEGORIA: SPORT
Nagrody otrzymali:
Iga Baumgart Witan (multimedalistka olimpijska, lekkoatletka Budowlanego Klubu Sportowego Bydgoszcz) – za wyjątkowe osiągnięcia sportowe, zdobycie dwóch medali podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Zawodniczka specjalizująca się w biegu na 400 m. podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich zdobyła dwa medale: złoty w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. i srebrny w sztafecie 4 x 400 m. Jej międzynarodowa kariera rozpoczęła się w 2007 roku. Zdobyła wiele medali, m.in. złoto podczas mistrzostw Europy (Belgrad, 2017) oraz brąz w sztafecie na mistrzostwach świata (Londyn, 2017). Iga Baumgart Witan, mistrzyni olimpijska, stanowi wzór dla młodszych zawodników, chętnie dzieli się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Jest ambasadorką „Lekkoatletycznych czwartków” w Bydgoszczy, oraz uczestniczy chętnie w innych imprezach dla dzieci i młodzieży. W 2021 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Helena Wiśniewska (kajakarka Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Kajakowe) – za szczególne osiągnięcia sportowe, zdobycie brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Wychowanka klubu CWZS 3 Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Kajakowe na swoim koncie posiada medale zdobyte podczas Polski i świata. Jej największym osiągnięciem jest wywalczenie brązu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Helena Wiśniewska aktywnie wspomaga rozwój klubu. Stanowi wzór dla młodszych zawodników, chętnie dzieląc się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem. W 2021 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
KATEGORIA: BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
Nagrody otrzymali:
Marek Małecki (prezes zarządu Solbet, doktor honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przemysłowego w Bydgoszczy – dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej) – za działalność społeczną i charytatywną. Mecenas przedsięwzięć kulturalnych i naukowych, zaangażowany w akcje charytatywne. Marek Małecki wspiera podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim. Na jego pomoc mogą liczyć oddziały NSZZ Solidarność w Bydgoszczy, Toruniu i Solcu Kujawskim. Realizuje działania prospołeczne, fundując stypendia dla studentów uczelni technicznych, dotując powstawanie pomników, skwerów, obelisków upamiętniających Armię Krajową, św. Jana Pawła II i błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. Angażuje się też w niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych.
KATEGORIA: FUNDUSZE UNIJNE
Nagrodę otrzymał: Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – za realizację unijnego projektu polegającego na budowie infrastruktury z funkcją centrum demonstracyjnego/ fab lab/living labs. Przy udziale dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w Bydgoszczy powstało – jedyne w regionie -centrum technologiczne na potrzeby badań, prowadzenia doświadczeń i realizowania próbnych wersji produktów. Centrum, które działa w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, jest odpowiedzią na potrzeby środowiska MŚP i start-upów, które nie posiadają własnej przestrzeni laboratoryjnej. Na podkreślenie zasługuje informacja, że BBPT, z powodzeniem, zrealizował dotąd aż kilkanaście unijnych projektów o łącznej wartości 209 mln zł.
KATEGORIA: KULTURA
Nagrody otrzymali:
Dr hab. Bartłomiej Wezner (Akademia Muzyczna Bydgoszcz) – za całokształt działalności w dziedzinie muzyki i propagowania kultury fortepianowej. Prowadzi szeroką działalność artystyczną, przyczyniając się do ożywienia kulturalnego regionu oraz promocji województwa. Działając w ramach Fundacji im. Piotra Orawskiego pełnił funkcję dyrektora artystycznego III Festiwalu Muzyka w Wilii Blumwego, który ze względu na pandemię odbył się w formule online. Zrealizował grant Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu ,,Muzyczny ślad”. Wraz z Herbert Piano Trio nagrał materiał na płytę Music Stories. Jako kierownik Katedry Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zrealizował szereg koncertów, pełni też funkcję zastępcy managera oraz koordynatora filaru komercjalizacji w ramach projektu ,,Sztuka Doskonałości”. Stypendysta marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (2020 rok).
Michał Kubiak (Bydgoszcz) – za całokształt pracy artystycznej. Michał Kubiak jest znanym bydgoskim artystą rzeźbiarzem, cenionym nie tylko lokalnym środowisku artystycznym, ale też w całym kraju i za granicą. Wieloletni pracownik naukowy Politechniki Bydgoskiej (wcześniej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, kierownik Zakładu Wzornictwa UTP). Część jego prac znalazła na stałe miejsce w przestrzeni publicznej Bydgoszczy (np. Ławeczka Mariana Rejewskiego przy ulicy Gdańskiej, posąg Andrzeja Szwalbego przed budyniem Filharmonii Pomorskiej i wiele innych). Michał Kubiak jest dwukrotnym stypendystą ministerialnym w dziedzinie kultury i sztuki, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kultura (2020) i Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy (2006).
KATEGORIA: NAUKA, BADANIA NAUKOWE, POSTĘP TECHNICZNY
Nagrodę otrzymali:
Zespół naukowców Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w składzie: dr inż. Dariusz Kulus, dr inż. Natalia Miler, dr inż. Alicja Tymoszuk, dr inż. Anita Woźny – za przeprowadzenie badań dotyczących wykorzystania klasycznych i nowoczesnych metod (nano-)biotechnologicznych w produkcji, hodowli i ochronie roślin ogrodniczych. W badaniach po raz pierwszy skupiono się na możliwości wykorzystania nanomateriałów w reprodukcji oraz hodowli in vitro roślin ozdobnych i warzywnych. Zespół zajął się także opracowaniem metod mikrorozmnażania, nadprodukcji metabolitów wtórnych i krioprezerwacji (długotrwałe przechowywanie w ciekłym azocie) zasobów genowych mniej znanych roślin ogrodniczych i leczniczych. Skupiono się również na uzyskaniu polskich odmian chryzantemy wielkokwiatowej i opracowaniu prostych metod wczesnej detekcji chimeryzmu (genetycznej mozaikowatości) wśród roślin. Wyniki mają charakter aplikacyjny i mogą być wdrożone m.in. w planowaniu strategii ochrony różnorodności biologicznej.
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE
Otrzymali:
Miasto Bydgoszcz – za rewitalizację Młyna Rothera i powołanie nowej instytucji kultury. Rewitalizacja Młyna Rothera i jego adaptacja na siedzibę nowej instytucji kultury pozwoliła stworzyć dla mieszkańców wyjątkowy obiekt w centrum miasta. Podczas prac rewitalizacyjnych zastosowano nowoczesne materiały budowlane, w tym szczególnie pod kątem renowacji zabytków oraz rozwiązania przyczyniające się do oszczędności energii. Prace były konsultowane z gremium społecznym – Społeczną Radą ds. Estetyki Bydgoszczy. W Młynie Rothera utworzono nową instytucję – Park Kultury, której główne kierunki działań zostały wyznaczone na podstawie badania zapotrzebowania mieszkańców. Oferta programowa skupiona na edukacji, dziedzictwie i kreatywności, uzupełnia propozycje innych bydgoskich instytucji kultury. Instytucja w sposób innowacyjny podchodzi do sposobu zarządzania infrastrukturą, często gości organizacje społeczne, co pozwala lokalnemu sektorowi NGO na prowadzenie działań na niedostępną dotąd skalę. Część obiektu jest udostępniana bydgoszczanom nieodpłatnie.
Tekst i fot.: Stanisław Gazda
Źródło: Urząd Marszałkowski
#JesteśmyDlaWas