Lifestyle

Zapytaj eksperta!

Od jakiegoś czasu mam problemy z rwą kulszową. Po wyleczeniu często nawraca. Czy można coś z tym zrobić? Marian

Odpowiedź eksperta:

Ucisk na nerw kulszowy to najczęstsza przyczyny powstania rwy kulszowej. Nerw ten powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z odcinka lędźwiowego kręgosłupa i łączą się w jeden duży splot biegnący wzdłuż pośladka i tylnej powierzchni nogi.

W leczeniu rwy kulszowej najważniejsze jest ustalenie, co powoduje ból. Dopiero wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie. Środki farmakologiczne tylko maskują objawy choroby, dlatego można je zastosować doraźnie i w chwilach, gdy ból staje się nie do zniesienia.

Dyplomowany fizjoterapeuta potrafi zdiagnozować jego przyczynę za pomocą kilku testów manualnych, szczególnie, jeśli ucisk nie pochodzi z uciśnięcia nerwu przez dysk.

Objawy rwy kulszowej, to ból odczuwany w dolnej części kręgosłupa i okolicy pośladkowo-krzyżowej, charakteryzujący się promieniowaniem wzdłuż uda. Mogą pojawić się zaburzenia czucia skórnego, a nawet niedowłady mięśni. Głównie powodem pojawienia się rwy kulszowej są zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe kręgosłupa lędźwiowego. Taki ból może pojawić się w wyniku urazu np. nieprawidłowo podniesiony ciężki przedmiot lub wykonanie nagłego i niekontrolowanego skręt tułowia, który spowodował przesunięcie się dysku. Co raz częściej do naszego gabinetu.

Rwa kulszowa ma to do siebie, że lubi powracać, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Należy unikać gwałtownych skłonów, czy obrotów tułowia. Pamiętajmy, aby w codziennym życiu kierować się prostymi zasadami np. podczas przenoszenia zakupów równomiernie rozłożyć ciężar po obu stronach ciała. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń zalecone przez rehabilitanta utrzymuje prawidłową elastyczność kręgosłupa. Warto chodzić na basen, ponieważ pływanie wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

Masaż to sprawdzona terapia, którą skraca długą drogę powrotu do zdrowia. Prawidłowo dobrany zabieg rozluźnia mięśnie przykręgosłupowe, udrażnia i poprawia ukrwienie w tkankach, a co za tym idzie odżywia je i sprawniej usuwa wszelkie nagromadzone toksyny. Terapia manualna przywraca naturalną ruchomość i napięcie w kręgosłupie, co pozwala nie tylko pozbyć się dolegliwości, ale i działa profilaktycznie.

Aby skorzystać z profesjonalnej pomocy, umów się na wizytę:

O nas

Foto:materiały prasowe

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK