Aktualności

Zaproszenie na 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny edycja odbędzie się po raz 29. w Szafarni w dniach 18-22 maja. 

Poza promocją Chopinowskich kompozycji, szczególnie istotną ideą przyświecającą organizatorom jest chęć wyłonienia młodych talentów i stworzenie im możliwości konfrontacji i prezentacji umiejętności pianistycznych.

Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, a od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczyli już młodzi artyści z innych państw. Na przestrzeni lat w zmaganiach wystąpili wirtuozi fortepianu z ponad 40 krajów, również tak odległych jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia czy Kanada.

Stałym punktem repertuaru są kompozycje Fryderyka Chopina (utwory obowiązkowe) m.in. Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni.

Do tegorocznej edycji aplikowało blisko 90 młodych pianistów, a zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 55 uczestników, w tym reprezentujących 20 krajów.

 

  1. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i  Młodzieży rozpocznie się wystąpieniem Kamila Pacholca, który  2021 roku otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W dniach od 19 do 21 maja odbędą się przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych ( I. dzieci do lat 10, II. 11-13 lat, III.14-16 lat ). Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej–Zydroń w  składzie: prof. HunJu Sohnn (Korea Południowa), prof. Ewa Pobłocka (Polska), prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Jordi Benseny Plaza (Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Polska).

W niedzielę o godzinie 12.00 wysłuchamy plenerowego Koncertu Laureatów. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na które jest wstęp wolny.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK