Aktualności

Za miesiąc Bydgoszcz może nie mieć ratowników medycznych!

Wczoraj, 31 sierpnia 2021 roku, wszyscy ratownicy medyczni zatrudnieni w WSPR w Bydgoszczy na umowach cywilno-prawnych (84 osoby) złożyli na ręce dyrektora Krzysztofa Tadrzaka wypowiedzenia z pracy. Zgodnie z zapisami obowiązującej umowy rozwiązanie kontraktu nastąpi po miesięcznym okresie wypowiedzenia, czyli 1 października 2021 roku może ulec zachwianiu system ratownictwa medycznego w naszym rejonie operacyjnym – informuje Krzysztof Wiśniewski, Kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń, ratownik medyczny - specjalista pielęgniarstwa ratunkowego.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy  o zaistniałej sytuacji kryzysowej bezzwłocznie powiadomił Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Ratownicy medyczni na umowach cywilno-prawnych oczekują m.in.  podwyższenia stawki godzinowej za świadczone usługi medyczne.

Już po pierwszych spotkaniach ratowników medycznych z dyrektorem WSPR, 20 sierpnia 2021 roku, w trybie pilnym zostało zwołane spotkanie, w którym uczestniczyli wszyscy dysponenci zespołów w ratownictwa medycznego z województwa kujawsko-pomorskiego. W spotkaniu brali udział również Dyrektorzy WBIZK UW w Bydgoszczy oraz NFZ w Bydgoszczy.

Na spotkaniu, które odbyło się w UW w Bydgoszczy z inicjatywy Dyrektora WSPR w Bydgoszczy – jednogłośnie uzgodniono, że w trybie natychmiastowym musi zwiększyć się finansowanie ratownictwa medycznego, a co za tym idzie wzrost stawki za „dobokaretkę”. Tylko w ten sposób dysponenci ratownictwa medycznego mogą zaspokoić oczekiwania ratowników medycznych.

Jak się dowiadujemy, dyrektorzy placówek rozumieją i popierają oczekiwania medyków, ale w obecnej sytuacji bez pomocy finansowania z zewnątrz – nie są sami w stanie zagwarantować tak dużej podwyżki.

Zaproponowano, żeby ryczałt dobowy za udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego został zwiększony odpowiednio dla:  ZRM typu podstawowego o 720,00 zł;  ZRM typu specjalistycznego o 650,00 zł.

Pismo z ustaleniami ze spotkania w imieniu wszystkich zebranych konsorcjantów przesłał do dyrektora WBIZK UW w Bydgoszczy dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego 25 sierpnia 2021 roku. Dyrektor Tadrzak, ze względu na trudną sytuację w ratownictwie medycznym, wnioskował jednoznacznie w piśmie, że sprawę przedmiotowych podwyżek należy potraktować pilnie i priorytetowo.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

 #JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK