Lifestyle

Z wizytą u kardiologa. Badania podstawowe i pogłębiona diagnostyka

Choć jest małe i niepozorne, to bardzo pracowite, bo dba o nas 24 godziny na dobę. O czym mowa? Oczywiście o naszym sercu! Żeby mogło nam jak najdłużej służyć, musimy o nie odpowiednio dbać i regularnie sprawdzać, czy dobrze pracuje. I tym, jak to zrobić dowiecie się z naszego tekstu!

EKG–to skrót od elektrokardiografii, czyli podstawowego badania wykorzystywanego w celu diagnostyki chorób serca. Co ważne, jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Podczas badania monitorowana jest elektryczna czynność mięśnia sercowego.

Na klatce piersiowej pacjenta i kończynach umieszcza się elektrody. Gromadzą one dane o pracy serca ( za pomocą rejestrowanych potencjałów elektrycznych) i przesyłają do odbiornika, który je zapisuje na taśmie. To ten „pasek EKG”, który analizuje lekarz. Zapisany wynik nazywamy elektrokardiogramem.

Na elektrokardiogramie są widoczne powtarzające się elementy. Odpowiadają one cyklowi pracy serca. Lekarz analizuje przede wszystkim rytm serca, rozchodzenie się impulsu elektrycznego po mięśniu serca, ewentualne zmian niedokrwienne.

Chociaż badanie jest krótkie (zapis kilkusekundowy), często daje wiele informacji o ewentualnych problemach z sercem. Specjalista może wykryć zaburzenia rytmu (jeśli pojawią się w czasie badania), nieprawidłowości w pracy serca, przebyty w przeszłości lub w czasie badania zawał serca lub niedokrwienie, zaburzenia przewodzenia, zmiany zapalne i wiele innych chorób.

Do badania nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać.

Holter EKG – nie zawsze krótkie badanie EKG może wykryć problem z sercem. W takich przypadkach lekarz zazwyczaj zleca wykonanie Holtera EKG, czyli badania EKG, które trwa minimum 24 godziny.

Urządzenie rejestruje pracę serca w sposób ciągły. Jest również nieinwazyjne, a niewielkie urządzenie pozwala na normalną aktywność w ciągu badania. Jedynym przeciwskazaniem jest zanurzanie się w wodzie i prysznic.

Do klatki piersiowej pacjenta przyklejanych jest siedem niewielkich elektrod, które kabelkami połączone są z małym rejestratorem. Ważnymi cechami monitora holterowskiego są niewielkie rozmiary i możliwość przymocowania do ciała lub ubrania pacjenta w sposób niekrępujący ruchów. Po zdjęciu urządzenia, wynik zapisany na karcie pamięci jest analizowany przez specjalny program i interpretowanym przez specjalistę.

Ponieważ badanie trwa przez wiele godzin, pozwala na wykrycie napadowych lub utrwalonych arytmii. Zaburzenia przewodzenia, a także epizody niedokrwienia serca.

 

ABPM – jeśli pacjent ma problem z ciśnieniem, warto przyjrzeć się, jak wygląda pomiar ciśnienia w czasie całej doby, a nawet dłużej. Pozwala na to zastosowanie Holtera ciśnieniowego, czyli ABPM (ang. Ambulatory bloodpressure monitoring).

Na ramię pacjenta jest zakładany mankiet. Taki sam, jak w zwykłym ciśnieniomierzu. Do niego jest dołączony rejestrator. Pacjent zabiera urządzenie do domu i przez cały czas zachowuje się tak, jak każdego dnia. Jedyną zmianą jest to, że co jakiś czas ( średnio co 15 minut) kołnierz wypełnia się powietrzem i jest mierzone ciśnienie krwi. Również w nocy.

Badanie to pozwala na zdiagnozowanie, czy występują niepokojące skoki ciśnienia w ciągu doby. Wyeliminować tzw. „nadciśnienie białego fartucha”, czyli nieprawidłowe wartości ciśnienia pojawiające się u pacjentów w związku z wizytą lekarską. Pozwala monitorować nocne ciśnienie krwi.

To również badanie, które pozwala kardiologowi dobrać odpowiednie dawki leków na nadciśnienie, które powinny być zażywane w ustalonych, na podstawie badania, porach doby.

Echo serca – to nazwa badania echosonograficznego, czyli popularnego USG, tym razem wykonywanego w celu zbadania serca. To kolejna nieinwazyjna technika, pozwalająca na ocenę budowy serca, zastawek i przepływów wewnątrzsercowych. Można za jej pomocą wykryć wady wrodzone lub nabyte zastawek serca, funkcji skurczowej obu komór (istotne u osób z chorobą wieńcową, niewydolnością serca), zaburzenia czynności rozkurczowej (istotne u osób z nadciśnieniem tętniczym). Ocenić wielkości jam serca i grubości mięśnia lewej komory. Specjalista na monitorze widzi również wsierdzie, osierdzie i cały mięsień sercowy. Również przepływ krwi przez serce.

Technika ta jest oparta o wykorzystanie zjawiska odbicia wiązki ultradźwięków (ultrasonografia) od struktur serca i dużych naczyń. Jest bezbolesne i nie wymaga przygotowania

Doktor Bartosz Topoliński jest lekarzem w Klinice Kardiologii i Kardiochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Specjalizuje się w kontrolach i programowaniu urządzeń wszczepianych: stymulatorów serca, stymulatorów resynchronizujacych i implantowanych kardiowerterów – defibrylatorów.

Foto ilustracyjne

Dorota Kowalewska

Konsultacja: doktor Bartosz Topoliński, kardiolog

#JesteśmyDlaWas

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK