Aktualności

Wystawa, która zaprasza…

Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Trochę dziwny ten teatr… Nie ma go, ale od dwóch lat wystawia spektakle. Istnieje, ale nie jest. „Chodź do teatru” - zachęca otwarta dzisiaj na Placu Teatralnym wystawa, prezentująca wczoraj i dziś tego niezwykłego miejsca.

Wczoraj przekazane zostały klucze do siedziby teatru. Rozpoczęła się przeprowadzka, zagospodarowywanie pomieszczeń, zaczyna działać administracja. Wystawa fotogramów przybliżających historię Teatru Kameralnego, jego dorobek artystyczny, aktorów, zrealizowane spektakle – jest swoistym zaproszeniem bydgoszczan do nowej siedziby teatru, który już niedługo otworzy swoje podwoje dla widzów.

Z założenia Teatr Kameralny ma działać przede wszystkim dla najmłodszych, co bardzo cieszy, ale wiem że w repertuarze będą również widowiska przeznaczone dla widzów dorosłych. Mam nadzieję, że tych widzów nowy teatr będzie miał bardzo, bardzo dużo – powiedziała zastepca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego poinformował, że niemal natychmiast po otrzymaniu kluczy do budynku, aktorzy rozpoczynają próby, by móc jak najszybciej zaprosić najmłodszych i dorosłych, oraz wszystkich którzy mają sentyment do tego miejsca, w nowe progi przy ulicy Grodzkiej.

Od dziś miasto Bydgoszcz ma swój teatr dla dzieci i młodzieży. Zawodową scenę, która co sezon zaprezentuje po 6 premier dedykowanych młodym widzom. Zaproponuje cały wachlarz warsztatów edukacyjnych. Nie zapomni o tradycji i tych, którzy kochali to miejsce jeszcze przed jego zamknięciem w 1988 roku – powiedział dyrektor Teatru Kameralnego.

Historia Teatru Kameralnego sięga połowy XIX wieku. Powstał jako obiekt użyteczności publicznej tzw. Establishment. Mieścił w sobie salę bankietową, restaurację. Obywały się w nim bale, występy kabaretowe czy koncerty. Miał swoja siedzibę kabaret Clou.

Po II wojnie światowej, kiedy budynek Teatru Miejskiego został zburzony w wyniku działań wojennych, zagościło w nim życie teatralne. Zanim 1949 roku oddano do użytku obecny budynek Teatru Polskiego.

To miejsce z ogromną tradycją teatralną. Na deskach przy grodzkiej w latach 60,70, i 80 tych wystawiono ponad 130 premier. Miała tu miejsce polska prapremiera Tanga Stanisława Mrożka. Na scenie tej występował m.in. Ludwik Solski.

Dziś Teatr Kameralny jest nową niezależną instytucją , która realizuje misję repertuarową i edukacyjną skierowana przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Zespół artystyczny liczy obecnie 12 aktorów a w samym teatrze zatrudnionych jest obecnie 40 osób.

Teatr istnieje i pracuje od listopada 2019 roku i do dziś zrealizował już 6 premier: Czy ryby śpią — Jensa Rashke w rei. Pawła Szkotaka; Bajki dla niegrzecznych dzieci – wg Heinricha Hoffmanna – Szymon Jachimek – reż. Justyna Zar; Proszę słonia- Ludwika Jerzgo Kerna – reż. Arkadiusz Klucznik Wyspa/lslander- Finna Andersona – reż. Agnieszka Ploszajska Dziewczynka z herbacianych pól – scen. i reż. Arkadiusz Klucznik Nina i Paul Thilo Reifferta – reż. Rafał Matusz. Do końca tego roku teatr zrealizuje jeszcze trzy: Nowe szaty TindiElli – wg Andersena – reż. Anna Wolszczak, Te sprawy – scenariusz i reżyseria Tomasz Kaczorowski i Adonis ma gościa – Freda Apke reż. Jakub Szydłowski.

Teatr Kameralny zrealizował cztery słuchowiska radiowe, cykle edukacyjno teatralne pt. Poczytaj mi…, Detektyw w muzeum oraz Detektyw w sieci.

Już w październiku zaprosi na nowy cykl edukacyjny napisany przez  kierownika literackiego Szymona Jachimka pt. Saga rodu korników.

Będziemy czynić starania, aby już listopadowa premiera odbyła się na scenie przy Grodzkiej, ale uroczyste otwarcie planujemy na luty 2022 roku, kiedy to zaprezentujemy polską prapremierę hitowego musicalu pt. “Matylda” Roald Dahle’a, w reż. Jacka Mikołajczyka. Ta premiera będzie naszą koprodukcja z warszawskim Teatrem Syrena. Dzisiaj nasz zespół zyskał dom! Chcemy do tego domu zaprosić Was drodzy widzowie, młodzi i najmłodsi. Od dziś miasto Bydgoszcz ma swój teatr dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy! – powiedział dyrektor Teatru Kameralnego.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK