Aktualności

WiMBP w Bydgoszczy czeka na wspomnienia o Stanie Wojennym. Efekt swojego projektu pokaże w grudniu

13  grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy pragnie uczcić tę znaczącą datę. Biblioteka rozpoczyna akcję zbierania wspomnień i chce ją tworzyć razem z Czytelnikami – mieszkańcami miasta nad Brdą.

– Jeżeli w Państwa domach znajdują się pamiątki związane z dniem wprowadzenia stanu wojennego bądź dniami następującymi po nim, serdecznie zapraszamy do Biblioteki. Czekamy na wyjątkowe zbiory: ulotki, plakaty, wycinki z gazet, fotografie oraz wspomnienia w formie mailowej. Porozmawiajcie z członkami rodziny: dziadkami, rodzicami, rodzeństwem – być może ktoś z nich był bezpośrednim uczestnikiem tamtych zdarzeń i ma do opowiedzenia historię, którą chciałby się podzielić. Jesteśmy ciekawi, gdzie zastał Was stan wojenny – co wtedy robiliście, ile mieliście  lat, gdzie pracowaliście, czy ta chwila wpłynęła na Wasze dalsze życie znacząco, czy tylko w stopniu umiarkowanym. Materiały, które zbierzemy, złożą się na projekt, który zaprezentujemy Państwu w grudniu tego roku. To Wy będziecie jego głównymi twórcami, Wasze pamiątki zadecydują o jego kształcie – zwracają się do mieszkańców miasta i regionu pracownicy WiMBP.

Wspomnienia w formie mailowej należy kierować na adres: lucyna.gesikowska@wimbp.bydgoszcz.pl, natomiast z wszelkimi materiałami wymagającymi skanowania (ulotki, plakaty, fotografie, pamiątki rodzinne) zapraszamy do Działu Digitalizacji w godzinach 10:00-15:00 (wejście od Długiej 41).

Na wszystkie materiały czekamy od połowy września do końca października br.

40.rocznica wprowadzenia stanu wojennego stanie się dla Biblioteki przyczynkiem do otwarcia długofalowej akcji zbierania pamiątek i wspomnień z udziałem mieszkańców Bydgoszczy („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”). Bibliotekarze liczą na to, że ich inicjatywa zainteresuje bydgoszczan i nie tylko i w przyszłości podzielą się oni placówką kolejnymi pamiątkami, które zostaną w niej bezpiecznie przechowane dla kolejnych pokoleń.

W przypadku pytań – kontakt z Działem Zbiorów Specjalnych, tel. 52 33-99-202.

Stanisław Gazda

Fot. Archiwum

#JesteśmyDlaWas

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK