Aktualności

Wiele zmian w okolicy słynnych schodów przy ul. Terasy. Malowniczy szlak jeszcze piękniejszy.

Schody przy ul. Terasy znane są większości bydgoszczan, szczególnie – uczniom, absolwentom i nauczycielom liceum „Dwójki” przy ul. Nowodworskiej. W tej okolicy wypiękniało już wiele budynków, a kolejny jest właśnie remontowany.

W trakcie remontu jest właśnie prostokątny, dwupiętrowy budynek z poddaszem, który powstał około 1910 roku. Charakterystycznym elementem jest asymetryczny dwuspadowy dach, w który od strony ulicy wkomponowano zróżnicowane lukarny. Podczas poprzednich remontów prawdopodobnie został pozbawiony elementów dekoracyjnych na fasadzie.

Ulicę Terasy wytyczono około połowy XIX wieku, z kolei pod koniec XIX wieku i na początku XX ulica zyskała bardziej wartościową zabudowę. U dołu schodów znajduje się obecnie harcówka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – zajęli budynek z ok. 1890 roku, w którym mieszkał (na przełomie XIX i XX w.) dawniej dziennikarz i działacz społeczny Julian Prejs. Przypomina o tym tablica pamiątkowa na wyremontowanej elewacji budynku. Budynek przeszedł gruntowny remont, planowana jest również rozbudowa i urządzenie dodatkowej przestrzeni na kawiarenkę społeczną, świetlicę i salę konferencyjną.

U zbiegu z ulicą Nowodworską w 1916 roku oddany został do użytku okazały gmach II Liceum Ogólnokształcącego. W 1923 w ramach obchodów 450. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika szkole nadano jego imię. W ostatnich latach w szkole przeprowadzono szereg remontów m.in. dachu. Zmodernizowano również boiska.

Foto: materiały prasowe

Piotr Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK