W Tleniu dowiesz się wszystkiego o przyrodzie


– Centrum edukacyjne w Tleniu pozwoli jak najlepiej wykorzystać i rozwijać lokalne zasoby dziedzictwa kultury i przyrody, umożliwi prowadzenie działalności edukacyjnej, i upowszechnianie wiedzy na temat wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi blisko 680 m². W sali edukacyjnej na parterze (przeznaczonej do zajęć dla nawet 80 osób) zamontowano przesuwną ściankę działową, która w razie potrzeby podzieli pomieszczenie na dwa mniejsze. Każda z części posiada nowoczesny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie w niej dwóch spotkań. Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla dwudziestoosobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu korzystać będzie tleńskie sołectwo.
Pierwsze piętro zajmują sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Drugie piętro, które właśnie jest meblowane, stanowi baza noclegowa z dwu i czteroosobowymi pokojami z pełnym węzłem sanitarnym dla uczestników kilkudniowych warsztatów oraz pracowników naukowych.
Dach pokryto ceramiczna dachówką, dzięki czemu obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku. Centrum ogrzewane będzie ciepłem czerpanym z ziemi, a konkretnie wodą z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wsparciem dla prowadzonych w placówce badań naukowych oraz warsztatów będzie zakupiony sprzęt pływający – motorówka i kajaki – oraz sprzęt optyczny, w tym lornetki, mikroskopy, a także zestawy modeli i innych pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią prowadzone przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego zajęcia przyrodnicze. W ramach projektu pracownicy parku uzupełniają również księgozbiór o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.
Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z naszego RPO.
(gaz)
Źródło: Urząd Marszałkowski
Fot.: Tomasz Czachorowski.
#JesteśmyDlaWas