Aktualności

W porę wykryć tętniaka. Darmowe badania w regionie

Warto wziąć udział w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest wczesne wykrywanie groźnej choroby, jaką jest tętniak aorty brzusznej. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną z pięciu proponowanych placówek w Koronowie (powiat bydgoski), Żninie, Włocławku, Lipnie lub Toruniu.

Kujawsko-pomorskim programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74. rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu jest pięć wybranych w drodze konkursu placówek medycznych zlokalizowane na terenie województwa. W tym roku przebadamy 900 osób.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, na przykład:

  • Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie (w powiecie bydgoskim),
  • „EPOKA” NZOZ w Żninie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
  • Szpital Lipno Sp. z o.o.,
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu.

Tutaj:  Lista realizatorów z numerami telefonów

(gaz)

Zdjęcie ilustracyjne (stockphoto)

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK