W NFZ nauka samobadania i profilaktyka. Dziś Dzień Świadomości Raka Piersi
Będzie się również zachęcać do profilaktyki raka piersi – informować, kto może skorzystać z programu profilaktycznego i gdzie można wykonać badania mammograficzne w ramach programu. Doradca profilaktyczny opowie również o żywieniu w chorobach nowotworowych (portal Diety NFZ) Wśród gości będą również bydgoskie Amazonki.
Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest 14 pracowni stacjonarnych i 4 mammobusy . Ich wykaz oraz harmonogram postoju mammobusów znajduje się na stronie internetowej K-P OW NFZ:
Do udziału w programie nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do poradni, która wykonuje takie badania. Poddając się regularnym badaniom mamy szansę na wczesne wykrycie zmian i podjęcie skutecznego leczenia.
W tym roku (do połowy października 2022) z profilaktycznych badań mammograficznych w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało 42 300 pań .
(gaz)