Aktualności

Urodziny Leona Wyczółkowskiego i nowa wystawa w MOB

24 kwietnia Muzeum Okręgowe Bydgoszcz świętuje 169. urodziny swojego patrona Leona Wyczółkowskiego.

Ten wybitny malarz, rysownik i grafik urodził się w 1852 roku, w Hucie Miastkowskiej na Podlasiu. Muzeum wspólnie z pedagogami i uczniami Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zapraszają na „Urodziny Wyczóła” do sieci.

W ramach wydarzenia m.in. ukaże się filmik zapraszający na pokaz czterech dzieł artysty pt. “Wiosna” oraz udostępnione zostaną warsztatowe karty pracy. Liceum plastyczne zaprosi na wirtualne zwiedzanie szkoły oraz pracowni graficznych.

Do zwiedzania Domu Leona Wyczółkowskiego MOB zaprosi po ponownym otwarciu instytucji kultury. W sali wystawienniczej zaprezentowany będzie pokaz prac dotyczących tematu otwartego okna pokoju artysty z widokiem na ogród – “Wiosna” Leona Wyczółkowskiego. Prezentowane obrazy pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego  w Bydgoszczy, a także z kolekcji prywatnej.

*    *    *

MOB planuje udostępnić od 7 maja w nowym budynku przy ul. Gdańskiej 4. nową wystawę – Stan zero. Wystawa czynna będzie do 27 czerwca 2021.

Koncepcja wystawy powstała w Katedrze Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w Poznaniu, a jej kuratorem jest Maciej Kurak. Na wystawie zaprezentowany zostanie spójny zespół prac artystów – pedagogów Katedry Grafiki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ukazujących zjawisko oddziaływania historycznej grupy artystycznej Bunt na współczesnych grafików.

„Nowy Bunt” – to w pełni adekwatne określenie współcześnie tworzących artystów, nieformalnej grupy twórców poznańskich z kręgu Katedry Grafiki, świadomie nawiązujących do programu historycznej, ekspresjonistycznej grupy Bunt, zwłaszcza na płaszczyźnie przekazu. Często prace tych artystów inspirowane są programem, twórczością, a nawet działalnością poznańskiego Buntu, stanowiąc swoisty dialog między przeszłością a teraźniejszością.

Jak podkreśla Barbara Chojnacka, z Działu Grafiki MOB, aktualna ekspozycja stanowi część większego projektu graficznego Katedry Grafiki, realizowanego od 2014 roku w formie wystaw i działań artystycznych. Jednym z rozbudowanych przedsięwzięć, w którym uczestniczyli artyści „Nowego Buntu” była ekspozycja Bunt – Ekspresjonizm – Transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. St. Karola Kubickiego, której towarzyszyły wystawy Refleks i Ulotka. Ekspozycja była prezentowana kolejno w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie i Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu (2015). Niewtajemniczeni mogliby zadać pytanie – co łączy Bydgoszcz z ekspresjonizmem? Pozostając w kręgu wydarzeń historycznych odpowiemy, że Stefan Szmaj, który w naszym mieście mieszkał i tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym.

Kurator wystawy – Maciej Kurak zapowiada, że projekt – wystawa Stan zero będzie „aktualną odsłoną interpretacji zagadnień społecznie zaangażowanych, poruszających temat utylitaryzmu i multikulturowości. Będzie też wprowadzeniem do opisania globalnych zjawisk opartych na mechanizmie «systemów–światów» uwarunkowanych przez gospodarkę kapitalistyczną, która projektuje nową mapę świata podzielonego na centra, półperyferie i peryferie. Artyści podejmą też próby pokazania ukrytych mechanizmów kultury, które bywają odpowiedzialne za utrzymywanie się ksenofobii w społeczeństwach”.

Trzy sekwencje ekspozycji, zatytułowane: System, „+,-„ Homage á Bunt et Jung Idysz, Stan zero odnoszą się do zasadniczych problemów. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace 17 twórców, są to: Krzysztof Balcerowiak, Andrzej Bobrowski, Stefan Ficner, Sławomir Iwański, Jarosław Janas, Dorota Jonkajtis, Kajetan Karczewski, Maciej Kurak, Agnieszka Maćkowiak, Maryna Mazur, Witold Modrzejewski, Grzegorz Nowicki, Max Skorwider, Piotr Szurek, Michał Tatarkiewicz, Radosław Włodarski i Zbigniew Zieliński.

Prace zostały wykonane w różnych technikach graficznych, w formacie A5, nawiązującym do niewielkich wymiarów rycin stosowanych przez artystów Buntu i Jung Idisz. Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną grafikę, a minimalizmowi zespołu dzieł odpowiadała minimalistyczna aranżacja – w „przenośnej galerii” o  sześciobocznej formie.

Muzeum planuję realizację programu towarzyszącego, obejmującego m.in.:

Spotkanie graficzne Stan zero. Spotkanie wokół książki Bunt. Nowe ekspresje, z udziałem artystów – uczestników wystawy.

Warsztaty graficzne w formule on-line, prowadzone przez artystów grafików, uczestników wystawy

Warsztaty graficzne, połączone z oprowadzaniem i pokazem graficznym.

(gaz)

Fot. Materiały prasowe.

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK