Aktualności

Umowy na ekoprzedszkola w Opławcu i na Leśnym

Są kolejne umowy na inwestycje realizowane w ramach Bydgoskiego Programu Termomodernizacji  - „Ekoszkoła i ekoprzedszkole”. Wkrótce prace ruszą w przedszkolach w Opławcu oraz na Leśnym. Dzięki nim oszczędzone zostaną pieniądze i zadba się o środowisko.

– To najbardziej ekologiczne inwestycje – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. –  Dzięki nim płacimy mniejsze rachunki i zużywamy mniej prądu, ciepła, które jest w Polsce wytwarzane z węgla. Niezbędną energię pozyskujemy natomiast w oparciu o technologie wyjątkowo przyjazne dla środowiska, przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad przygotowaniem i uruchomieniem kolejnych zadań tego typu. W pierwszej kolejności modernizujemy te obiekty, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii.

 Termomodernizacje budynków użyteczności publicznych pozwalają zaoszczędzić nawet 58,6 procent energii. W tym roku ogłosiliśmy przetargi na prace budowlane w 6 placówkach. Mamy gotowych kolejnych 14 dokumentacji. 10 zadań jest w trakcie projektowania. Realizację programu ograniczają  rządowe cięcia w finansowaniu samorządów.

Wczoraj  podpisana została umowa z firmą Malibud, która odpowiedzialna będzie za inwestycję w Opławcu.  Złożyła ona w przetargu najkorzystniejszą ofertę. Wyceniła wartość zadania na 2,24 mln zł.  Wkrótce podpisana zostanie również umowa na termomodernizację przedszkola przy ul. Bukowej na Leśnym. W przetargu na to zadanie najkorzystniejszą ofertę o wartości 4,85 mln zł złożyła spółka Kor-Pol Invest. Z początkiem nowego roku planowane jest zawarcie umów z wykonawcami na kolejne 4 obiekty:

 

  • Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13);
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1);
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3);
  • SP nr 22 (Hutnicza 89).

Wiekowy budynek odzyska blask

Budynek przedszkola działającego przy Szkole Podstawowej nr 34 mieści  się przy ul. Opławiec 157.  To niewielki parterowy, podpiwniczony budynek, który powstał już w 1910 roku. Posadowiony jest na fundamencie z kamienia, na którym ustawiono charakterystyczne ceglane mury. Przykryty jest dwuspadowym dachem.  Cała powierzchnia użytkowa placówki to około 150 metrów kwadratowych.

Inwestycja polegać będzie na gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie budynku i infrastruktury, mając na celu dostosowanie go do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Zależy nam również na likwidacji barier architektonicznych i poprawie jego estetyki.

Żeby zachować oryginalny wygląd, zaprojektowano ocieplenie ścian od wewnątrz. Nowa stolarka utrzymana będzie w oliwkowym kolorze.  Zachowana zostanie też od zewnątrz oryginalna kolorystyka cegieł. W zakres zadania wchodzą również między innymi: remont dachu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymiana obróbek blacharskich i wymiana wraz dociepleniem podłóg. Ważnym elementem zadania jest budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowana i przebudowana  zostanie również część pomieszczeń, by stały się bardziej funkcjonalne.

Budynek ogrzewany będzie pompą ciepła. Na działce zbudowana zostanie również instalacja fotowoltaiczna. Budynek wyposażony będzie w instalację wodno-kanalizacyjną oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Nowa elewacja i panele na dachu

Budynek Przedszkola nr 16 mieści się przy ul. Bukowej 3. To dwukondygnacyjny obiekt, który w całości  jest podpiwniczony. Przedszkole powstało w 1954 roku i niezmiennie funkcjonuje  jako publiczna placówka oświatowo-wychowawcza.

Nowa inwestycja polegać będzie na gruntownej termomodernizacji. Tu również zlikwidujemy bariery architektoniczne.

Zaprojektowano między innymi: ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę stolarki okiennej, starego parkietu na posadzkach, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wymienione zostaną instalacje elektryczne, zimnej i ciepłej wody, sanitarna, wentylacyjna, elektryczna. Ważnym elementem zadania jest budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowana zostanie również część pomieszczeń. Poza tym na dachu zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna wytwarzająca prąd z energii słonecznej. Elewacja po modernizacji utrzymana będzie w beżowo-brązowej kolorystyce.

(gaz)

Źródło: UMB

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK