Aktualności

Trawniki koszone i niekoszone… równie ważne!

Zeszłoroczne zmiany w zarządzaniu miejską zielenią są konsekwentnie realizowane w naszym mieście, także i w tym roku. Pierwsze koszenie rozpocznie się pod koniec maja lub później, a decyzję uzależniona będzie od warunków pogodowych. Pozostawione zostaną także niekoszone ostoje przyrody, by zachować bioróżnorodność.

Zeszłoroczna bujna i kolorowa roślinność, która pojawiła się w mieście dzięki rzadszemu koszeniu przypadła do gustu mieszkańcom. W tym roku w całym mieście zakwitły nie tylko rośliny cebulowe, takie jak tulipany, krokusy, narcyzy, puszkinie, śnieżniki, cebulice, czosnki ozdobne i szafirki, ale także dziko rosnące mniszki lekarskie i inne gatunki, które także stanowią znakomitą stołówkę dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów.

W Bydgoszczy celowo pozostawione zostaną także naturalne miejskie łąki, gdzie różne organizmy mogą swobodnie się rozwijać. Rzadsze koszenie powoduje, że w mieście spontanicznie i bezkosztowo powstają miejsca, które są kolorowe i wzbogacają walory estetyczne skrzyżowań lub dużych pasów zieleni. Warto również podkreślić, że zarośnięte trawniki znakomicie zatrzymują wodę i schładzają otoczenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście ze względów bezpieczeństwa konieczne jest przycięcie trawników, tak aby nie wdzierała się na przejścia dla pieszych, tory tramwajowe czy ścieżki rowerowe. W tym roku pierwsze koszenie odbędzie się najwcześniej na przełomie maja i czerwca. Możliwe jest także przesunięcie tego terminu, jeśli warunki pogodowe będą niekorzystne. Zgodnie z nowymi standardami wykonawcy prac agrotechnicznych muszą zachować minimalną, ok. 10 centymetrową wysokość koszenia.

Na początku maja miasto musiało podjąć decyzję o wcześniejszym skoszeniu kilku wyznaczonych miejsc, w tym pasa zieleni wzdłuż ul. Wyszyńskiego ze względu na nieprawidłowo wykonane cięcia w roku ubiegłym. Wcześniejszy zabieg miał na celu wzmocnienie zieleni i zagęszczenie trawy w miejscach, gdzie nie wyrosła. Nadal obowiązuje zasada, by kosić jak najmniej i tylko tam, gdzie to konieczne. W całym roku zaplanowano maksymalnie 3 koszenia.

Miejskie łąki kwietne

W całym mieście jest wytypowanych ponad 35 ha trawników, w których koszenie ograniczone zostanie do minimum. Dzięki temu w tych miejscach poza trawą pojawią się też inne gatunki roślin. Naturalne łąki miejskie będą rosły m.in. w Parku Milenijnym, Parku Centralnym, przy bulwarach nad Brdą oraz przed wiaduktami przy Armii Krajowej.

Tereny zieleni reprezentacyjnej nadal są objęte regularną pielęgnacją. Wynika to ze względów estetycznych i utrzymania odpowiednich standardów takich miejsc jak: Wyspa Młyńska, Park Kazimierza Wielkiego, czy Park J. Kochanowskiego. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku terenów poinwestycyjnych, gdzie zieleń wymaga specjalnej, regularnej pielęgnacji. ​

Zmieniajmy  swoje osiedla

Miasto zachęca także zarządców wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, aby ograniczali koszenie trawników na osiedlach. W związku ze zmianami klimatu warto także rozważyć zamianę równych trawników na ekologiczne łąki kwietnie. Wysoka trawa oraz współwystępująca na trawnikach roślinność jest ostoją miejskiej różnorodności biologicznej. Rośliny powszechnie uważane za chwasty często pełnią ważne funkcje w stabilizowaniu ekosystemu, np. zapobiegają rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych czy zwiększają wilgotność gleby.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK