Aktualności

Tomasz Izajasz o Brdzie i Kanale Bydgoskim

Pod koniec maja w księgarniach pojawił się album „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku”. Autorem jest Tomasz Izajasz, popularyzator wodnej historii Bydgoszczy oraz kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Książka jest trzecią częścią lubianej przez bydgoszczan serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”.

W albumie znalazło się 170 pocztówek i zdjęć z przedwojennej Bydgoszczy przeplatanych barwnymi opisami. Można na nich obejrzeć zatłoczoną Brdę z barkami i holownikami, nieistniejące już fabryki zlokalizowane nad rzeką czy dawnych bydgoszczan w strojach kąpielowych. Cały rozdział poświęcony jest także Wyspie Młyńskiej, w czasach, gdy wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Od XIX wieku mieściły się tu liczne zakłady rzemieślnicze, a później przemysłowe.

– Przez setki lat Brda tworzyła Bydgoszczy ogromne możliwości. Dziś możemy ją postrzegać jako pierwiastek, który doprowadził do rozwoju naszego miasta. Od średniowiecza rzeka dawała mieszkańcom miasta pożywienie, miejsca pracy, była traktem komunikacyjnym. Nad Brdą lokalizowane były najważniejsze inwestycje miasta, ale też miejsca rozrywki i rekreacji. To rzeka była sercem Bydgoszczy, bijącym i napędzającym jej rozwój – wyjaśnia Tomasz Izajasz.

W albumie znalazły się m.in. unikatowe zdjęcie z bydgoskiej Riviery, czyli przedwojennego kąpieliska znajdującego się niedaleko mostów kolejowych (przy dzisiejszej ul. Żeglarskiej). Poza rekreacją na Rivierze można było zjeść, skorzystać z usług fryzjerskich, kosmetycznych czy potańczyć w sali dancingowej. Na niemal stuletnich fotografiach można zobaczyć dawnych bydgoszczan korzystających z ciepłych dni i nieprzeczuwających jeszcze zbliżającej się wojny.

– Tomasz Izajasz jest autorem lubianych opracowań o historii Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem Kanału Bydgoskiego. Nieustannie zgłębia wiedzę na temat tego wyjątkowego miejsca i dzieli się nią z grupami odwiedzającymi muzeum i czytelnikami. Tym razem opowiada o Brdzie i pokazuje, że miała ona kiedyś zupełnie inne oblicze – mówi Jacek Stadnicki z Wydawnictwa Pejzaż.

W odpowiedzi na prośby czytelników w sprzedaży znów pojawiła się także poprzednia książka Tomasza Izajasza „Pozdrowienia znad Starego Kanału Bydgoskiego”. Album miał premierę w maju ubiegłego, ale szybko zniknął z księgarń. Teraz został wznowiony, by czytelnicy mogli skompletować całą serię „Widoki dawnej Bydgoszczy”. Już w wakacje planowana jest także premiera kolejnej, czwartej części – „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek” autorstwa Anny Perlik-Piątkowskiej.

Tomasz Izajasz – historyk, nauczyciel, badacz historii Kanału Bydgoskiego. W 2008 roku rozpoczął pracę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, jednocześnie objął stanowisko kustosza w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Jest organizatorem wydarzeń związanych z regionem oraz wystaw z zakresu historii Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem Kanału Bydgoskiego. Autor wielu artykułów i publikacji popularyzujących dzieje miasta nad Brdą, w tym: „Kanał Bydgoski. 240 lat historii”, „Od Kanału Bydgoskiego do Kanału Finow”, „Pozdrowienia znad starego Kanału Bydgoskiego”. Jest laureatem licznych nagród m.in za swoją pracę na rzecz Bydgoszczy został uhonorowany Medalem Kazimierza Wielkiego.

(gaz)

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK