Aktualności

Synagoga pod młotek – licytacja już za kilka dni! Można ją kupić praktycznie za bezcen.

Bydgoska „skarbówka” zajęła budynek synagogi w Starym Fordonie. Już 26 listopada będzie można ją wylicytować, wartość budynku, w który zainwestowano w ostatnich latach setki tysięcy złotych, oszacowano na 947 tys. zł.

Licytacja byłej synagogi przy ul. Bydgoskiej 22 odbędzie się 26 listopada. Jest to licytacja, więc można ją kupić za ¾ wartości, czyli nieco ponad 710 tys. zł. Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która z uczelnią już nie współpracuje, przyjęła grant z ministerialny. Jednak ministerstwo negatywnie oceniło sprawozdanie z realizacji tegoż grantu i zażądało zwrotu środków – 600 tys. zł. Dofinansowanie miało pozwolić na zorganizowanie szkolenia z wymianą międzynarodową w 2017 roku. Fundacja nie posiada takich funduszy, żeby móc zwrócić je ministerstwu, w związku z czym do akcji wkroczył I Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, zajmując nieruchomość i wystawiając ją na licytację.

Jak komentuje prezes Fundacji dla UKW: „Dla nas to prawdziwa tragedia i koniec działalności fundacji w kształcie, jaki znamy. Organizacja ta, mimo że w nazwie ma sformułowanie „dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego”, obecnie nie ma nic wspólnego z bydgoską uczelnią. Współpraca między Fundacją dla UKW a samym UKW trwała w latach 2007-2008, kiedy to organizacja korzystała z pomieszczeń UKW i kupowała sprzęt na zajęcia dla studentów. Po wypowiedzeniu umowy o współpracę, uczelnia zaznaczyła, że organizacja nie powinna posługiwać się nazwą „dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego”.

Koszty związane z dokończeniem remontu szacuje się na ok. 5 mln zł. Należy uwzględnić, że budynek ten jest objęty ochroną konserwatorską, jak również fakt, że gmina żydowska mogłaby mieć uwagi, gdyby powstała tu działalność nieadekwatna do historii tego miejsca.

Pewne jest jednak, że miasto nie wykupi budynku synagogi, choć zainwestowało niemałe pieniądze w ratowanie tego zabytku:

–  150.000 zł na remont dachu, zrobienie wieńca i korony murów

– 3 dotacje w wysokości 330.000 zł na izolacje murów i renowację elewacji

– dwie dotacje dla Fundacji dla UKW w Bydgoszczy, w kwotach 50.000 i 30.000 zł na projekt budowlany adaptacji budynku. Obie dotacje niezrealizowane, środki zwrócone przez Fundację.

„Ponadto w latach 2016-2017 między Miastem a Fundacją dla UKW zostały podpisane umowy na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – łącznie 9 umów, łącznie – 89 tyś złotych” – informuje rzecznik i dodaje: „Liczymy, że znajdzie się prywatny inwestor, który dostrzeże potencjał w tym budynku”.

 

Foto: wikipedia

Piotr Malich

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK