Aktualności

Symboliczne wbicie łopat pierwszym krokiem ku rozbudowie Szpitala Uniwersyteckiego im. dr Jana Biziela

15 kwietnia 2021 roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podpisał umowę z firmą Alstal Grupa Budowlana na rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr. 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Dziś symbolicznie wbito pierwsze łopaty pod rozbudowę placówki.

Powstanie nowego bloku operacyjnego będzie istotą czekających placówkę zmian. To serce każdego szpitala powiększy się z obecnie wykorzystywanych tysiąca metrów kwadratowych powierzchni do blisko czterech tysięcy. W ślad za tym pójdzie sięgnięcie po najnowocześniejsze osiągnięcia medycyny operacyjnej stosowane w nowopowstałych dwóch salach hybrydowych wyposażonych w najnowocześniejszy angiograf przydatny przy wykonywaniu bardzo skomplikowanych zabiegów z dziedziny angiologii zabiegowej. To także możliwości centralnej sterylizacji. Znacząco poprawi się sytuacja OIOM-u. Obecnie szpital boryka się z dużymi problemami z zapewnieniem dostatecznej ilości łóżek pooperacyjnych – przyszłość to 24-łóżkowy oddział OIOM-owski.

Rozbudowa szpitala wiąże się z nowymi możliwościami w zakresie hematologii oraz przeszczepów osób dorosłych. W tej dziedzinie będzie to istotny krok do przodu; zupełnie nowa medycyna i nowa technologia, które będą wykorzystywane w procesie przywracania zdrowia.

Nowe perspektywy czekają również szpitalną laryngologię, foniatrię oraz chirurgię szczękową. Z kolei rehabilitacja będzie zupełnym novum. Tej w szpitalu obecnie nie ma. Lądowisko naziemne dla śmigłowców co prawda jest, ale to planowane będzie umiejscowione na dachu z niemal bezpośrednim dostępem do sal operacyjnych. Rozbudowany szpital to także zwiększenie ilości łóżek szpitalnych o sto czterdzieści.

Takie możliwości powstaną dzięki „wywalczonym” po blisko dziesięcioletnim oczekiwaniu funduszom ministerialnym. Sama budowa ma trwać blisko trzy lata. Czwarty rok będzie przeznaczony na wyposażenie szpitala oraz modernizację „starej” części Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie na przykład w miejscu po bloku operacyjnym powstanie centrum endoskopii zabiegowej. Kwota, którą pochłonie budowa nowej części szpitala, to suma rzędu 170 milionów złotych. Do tego trzeba jeszcze dołożyć około osiemdziesiąt milionów złotych na wyposażenie jej oraz kolejne środki na modernizację obecnie wykorzystywanej bazy szpitalnej.

Łącznie lifting Szpitala im. dr Biziela zamknie się w kwocie około 367 milionów złotych.

Adam Malczewski – przedstawiciel wykonawcy – kierownik projektu firmy Alstal-Grupy budowlanej powiedział w rozmowie z nami, iż aktualnie trwają prace związane z przygotowaniem terenu, m.in. wycinka drzew, identyfikacją struktury podziemnej. Stan surowy osiągnięty zostanie po około siedemnastu miesiącach. Harmonogram przewiduje że realizacja całej budowy zamknie się w okresie trzydziestu dwóch miesięcy. Malczewski dodał iż budowa szpitali należy do jednych z najtrudniejszych inwestycji związanych z tworzeniem obiektów kubaturowych, gdyż potrzebna jest tu bardzo dobra koordynacja pracy wykonawców z różnych branż.

Posłuchajcie wypowiedzi uczestników dzisiejszego historycznego wydarzenia: prof. dr hab. Kornelii Kędziory-Kornatowskiej – prorektor ds. Collegium Medicum, posła Tomasza Latosa, dr n. med. Wandy Korzyckiej-Wilińskiej – dyrektor naczelnej szpitala oraz dyrektora ALSTAL Oddział w Bydgoszczy Michała Jakubczyka:

 

Tekst, zdjęcia i audio: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK