Aktualności

START dla Kultury

START dla Kultury, to cykl przedstawiający bydgoskich artystów i ludzi kultury. Udało nam się nawiązać kontakt z  Katarzyną Tretyn, która podzieliła się z nami swoją twórczością. „Nieskończoność", to tytuł  jej wystawy w galerii Wspólnej.

Chcąc opowiedzieć o sobie, chciałoby się zacząć od imienia i nazwiska. Proszę pozwolić, że ja powiem w pierwszej kolejności, że jestem po prostu sobą. Mam na imię Katarzyna. Odkąd pamiętam, zajmuję się sztuką. Moje skromne formy wypowiedzi artystycznej pojawiały się już w dzieciństwie i tak się ze mną zespoliły, że ich emanacja ma miejsce po dziś dzień.

Ukończyłam Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie pokonywałam kolejne stopnie kształcenia, aż po tytuł dr habilitowanej. Uczę w bydgoskim UTP w Katedrze Architektury Wnętrz, gdzie jestem też kierownikiem.

Staram się regularnie prezentować swoją twórczość na wystawach w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Tym razem to właśnie w Bydgoszczy mam przyjemność odkryć przed Państwem różne oblicza sztuki, którą uprawiam. Wystawa ma miejsce w galerii Wspólnej i nosi tytuł Nieskończoność.

Termin nieskończoność w mojej twórczości rozpatrywać można w kilku aspektach. Bez względu na formę wypowiedzi temat zawarty w tytule wystawy poruszam zarówno w sferze czysto formalnej, jak i ideowej. Poszukując ideału, badam zależność dwóch figur geometrycznych: koła i kwadratu. Wszechstronnie analizuję, wypróbowuję, doświadczam – całe twórcze życie pracując tak naprawdę nad jednym dziełem. Robię to nieskończenie, gdyż nieskończoność nie posiada ostatecznej miary.

Drugim aspektem mojej twórczości jest nauka, a mianowicie astronomia. Nie zastanawiam się tu jednak nad nieskończonością lub skończonością Wszechświata. Rozpatruję go w znacznie mniejszej skali – życia ludzkiego. W tym czasie planety Układu Słonecznego nieustannie krążą i będą krążyły wokół Słońca, znane nam zjawiska astronomiczne powtarzają się i będą się powtarzały, a człowiek będzie sięgał coraz dalej i wiedział coraz więcej.

W projekcie Nieskończoność zobaczyć można m.in. prace, w których odzwierciedliłam wzajemny stosunek ruchu planet. Ozdobne wzory wyszywane na płótnie powstały dzięki wyliczeniom matematycznym. Opisując poprzez naukę świat wokół nas tak naprawdę opisujemy samych siebie. Skomplikowany wzór powstały na obrazie stał się symbolicznym odwzorowaniem emocji międzyludzkich. Świat matematyki i fizyki odkrywa przed nami nasze człowieczeństwo.

Nieskończoność w swojej twórczości upatruję również jako nieustanne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kim jesteśmy, mierzenie się ze skalą i formą wypowiedzi, poszukiwanie estetycznego piękna w badaniach naukowych, w końcu poszukiwanie samej siebie w porządku układów linii.

Zapraszam – jeszcze do końca miesiąca.

Katarzyna Tretyn

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK