Aktualności

Spotkanie z Polą Negri – gwiazdą międzywojennej kinematografii w ramach Spotkań z Historią u Hoffmana

Niewątpliwie Pola Negri (właść. Apolonia Chałupiec) jest jedną z najbardziej znanych postaci wywodzących się z naszego regionu. Była gwiazdą filmową światowego formatu. Jej spektakularna kariera, będąca niewątpliwie zasługą ciężkiej pracy i talentu scenicznego, do dziś inspiruje.

W szczycie swojej kariery stała się, kimś w rodzaju celebrytki. Rzesze wielbicieli – kinomanów śledziło jej karierę i „ploteczki” z życia prywatnego. W arkana tej szalenie niezwykłej postaci w czwartek 27 października 2022 o godz. 18:00 wprowadzi gości KPCK (Salon Hoffmana) znawca tematu prof. Mariusz Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Po zakończeniu prelekcji odbędzie się pokaz, pełnometrażowego filmu niemego z Polą Negri w roli głównej. Jest to jednocześnie niepowtarzalna okazja do tego, aby obejrzeć  projekcję ze specjalnie na tę okazję przygotowanym polskim tłumaczeniem i żywym akompaniamentem.

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, gdyż o tym filmie mowa jest to jeden z pierwszych filmów pełnometrażowych z Polą Negri w roli głównej. Wyreżyserował go w 1918 roku niemiecki reżyser Eugen Illes. Rola tytułowej „Mani” utorowała Poli Negri drogę do kariery w Niemczech, które w latach 20. XX wieku stały się europejską stolicą.

W roli akompaniatora wystąpi Kacper Kasprzak.

 

(gaz)

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK