Aktualności

„Sobą być”: W Bydgoszczy zaśpiewali Wodeckiego. Znamy laureatów ogólnopolskiego konkursu wokalnego [FOTO, WIDEO]

140 młodych piosenkarzy w wieku od 16 do 29 lat stanęło w szranki konkursu na wykonanie piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Po selekcji i półfinałowym występie na scenie Copernicanum UKW, na scenicznych deskach Fabryki Lloyda stanęła szóstka finalistów pierwszego w historii Konkursu Wokalnego im. Zbigniewa Wodeckiego pn. „Sobą być”.

Wszystko zaczęło się od pomysłu prezesa fundacji kulturalnej Fabryki Lloyda Łukasza Glińskiego, któremu mocno przyklasnął Wydział Edukacji Muzycznej UKW, by w Bydgoszczy zorganizować konkurs wokalny, który będąc przedłużeniem krakowskiego festiwalu „Wodecki Twist”, pozwoliłby pamięci i twórczości tego wielkiego artysty żyć w świadomości społecznej przez cały rok. Idea ta bardzo spodobała się Katarzynie Wodeckiej, szefowej Fundacji Zbigniewa Wodeckiego, która zgodziła się zostać współorganizatorem imprezy i członkiem jury konkursowego oraz zagwarantować laureatowi bydgoskiego konkursu występ na scenie krakowskiego festiwalu pamięci Zbigniewa Wodeckiego.

Za sprawą powstałej strony internetowej konkursu (Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego Sobą być (ukw.edu.pl)), oraz nagłośnienia w prasie radu i telewizji, a także w mediach społecznościowych –  młodzi piosenkarze zostali zaproszeni do przesyłania nagrań dźwiękowych ze swoimi interpretacjami piosenek z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

Jury po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich nadesłanych nagrań z interpretacjami piosenek z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, wyłoniło szesnaścioro wykonawców, którzy zaprezentowali się podczas otwartego koncertu 19 listopada w auli Copernicanum. Następnego dnia (20.11.) finałowa szóstka zaśpiewała na scenie Fabryki Lloyda.

Zwycięzcą konkursu został Kacper Siekirka, który otrzymał nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych, i będzie miał prawo uczestnictwa w czerwcowej edycji krakowskiego Festiwalu „Wodecki Twist”. Kolejne miejsca zajęli: Mateusz Wiśniewski z Bydgoszczy i Marta Jastrząbek, która otrzymała także nagrodę rektora UKW dla wykonawcy-studenta.

Jako gwiazda wieczoru wystąpiła bydgoszczanka Ania Rusowicz, która m.in. zachwyciła brawurowym wykonaniem wielkiego przeboju Zbigniewa Wodeckiego “Chałupy welcome to”.

Spiritus movens całego przedsięwzięcia artystycznego oprócz Fabryki Lloyda byli: Wydział Edukacji Muzycznej UKW, oraz dyrektor artystyczny konkursu Piotr Dąbrowski, który zadbał o stronę muzyczną imprezy, przygotowując m.in. aranżacje piosenek Zbigniewa Wodeckiego pod warunki wokalne i tonację każdego z wykonawców. Ważne miejsce w organizacji przedsięwzięcia miała także Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego.

Tekst, fot. i wideo: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

 

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK