Aktualności

Smażenie powideł metodą tradycyjną, czyli kulturowe dziedzictwo regionu na bezpłatnej płycie DVD

Coś dla koneserów tradycyjnych kulinariów. Muzeum Etnograficzne w Toruniu wydało płytę w ramach projektu „Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim". Dzięki tej publikacji poznamy tradycje i zwyczaje naszych przodków związane z powidłami i uprawami śliw w Dolinie Dolnej Wisły.

Materiał „Smażenie powideł metodą tradycyjną” jest wynikiem prowadzonych przez muzeum badań terenowych związanych z dawną kuchnią polską. Nagrany współcześnie film przedstawia smażenie powideł metodą tradycyjną, a także zawiera „przepisownik”, który jest zbiorem receptur z dawnych i współczesnych książek kucharskich, co w zamyśle autorów zachęca do samodzielnego odtwarzania receptur z dawnych lat.

Płytę nagrano również w angielskiej wersji językowej. Można ją otrzymać bezpłatnie w siedzibie Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński). Darmową płytę mogą również otrzymać osoby i instytucje, które chciałyby wykorzystać płytę w celach edukacyjnych i popularyzatorskich. Liczba wydawnictw jest ograniczona.

Pierwsza płyta z serii „Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim” ukazała się w 2016 roku i dotyczyła kujawskiego obrzędu „chodzenia z kozą” (więcej informacji). W 2017 roku Muzeum wydało publikację o szymborskich przywołówkach (więcej informacji), w 2018 roku płytę o kujawskim sypaniu wzorów piaskiem (więcej informacji), a w 2019 o kujawskim hafcie.

Warto wiedzieć, że na przełomie XIX i XX w. nad Dolną Wisłą rozkwitało ponad 2 tys. sadów przydomowych. Owoce wykorzystywano na własne potrzeby, a ich nadwyżkę zawożono do miast i sprzedawano. Szczególne znaczenie miały śliwy węgierki, który charakteryzował się odpornością na niekorzystne czynniki klimatyczne i szkodniki, a ich pestki bardzo łatwo oddzielały się od miąższu. Gospodynie przygotowywały wielkie miedziane kotły z drewnianymi mieszadłami, rozpalały ognisko i wsypywały do naczyń dojrzałe, wcześniej wypestkowane owoce. Smażone najczęściej bez cukru, na wolnym ogniu nawet 3 dni, odznaczały się wyśmienitym smakiem. W 2006 r . „Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły” wpisano w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej informacji w sekretariacie Muzeum Etnograficznego w Toruniu (tel. 56 622 36 49, e-mail: kontakt@etnomuzeum.pl).

Stanisław Gazda

Fot. Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK