Sezon na kleszcze rozpoczęty! Uważajmy!


Po powrocie ze spaceru dobrze jest zmienić ubranie. Odzież najlepiej wytrzepać na świeżym powietrzu. Kleszcze często wędrują po nas w poszukiwaniu miejsca najlepszego miejsca do ataku. Dlatego dobrze byłoby również wziąć prysznic po powrocie z wyprawy, by wędrowca spłukać.
Co zrobić, gdy kleszcz jest już w naszym ciele? Najważniejsze to nie panikować. Zazwyczaj jesteśmy w stanie wyjąć kleszcza samemu. W aptece możemy dostać różnego rodzaju narzędzia ułatwiające ten zabieg. Pęsety, karty, kleszczołapki sprawdzają się przy większych okazach. Wczesną wiosną często możemy jednak złapać bardzo malutkie osobniki. Tu bardzo dobrze sprawdza się lasso na kleszcze którym jesteśmy wstanie złapać nawet najmniejsze stworzenie.
Pamiętajmy, że istotny jest czas jaki kleszcz spędza w naszym ciele. Im krócej, tym mniejsze szanse, że przekaże nam toksyczne i chorobotwórcze substancje. Jeśli mamy obawy możemy udać się do lekarza. Bardzo istotna jest obserwacja skóry, nie tylko w miejscu ukąszenia. Gdy pojawi się rumień konieczne będzie dobranie odpowiedniej antybiotykoterapii.
Maria Zelek
Zdjęcie ilustracyjne.
#JesteśmyDlaWas