Aktualności

Rada ds. Estetyki wznawia działalność. Rybi Rynek czeka estetyczna rewolucja

Wraz z kończącą się rewitalizacją Teatru Kameralnego miasto przygotowuje się do przebudowy Rybiego Rynku. Stanie się on kolejnym eleganckim placem z małą architekturą, zielenią oraz miejscem organizacji wydarzeń dla instytucji kultury. Wprowadzone zostaną elementy przypominające również o jego historii. To efekt współpracy z Radą ds. Estetyki, która wznawia działalność.

Nowe zarządzenie prezydenta Bydgoszczy wzmacnia jej rolę. Dzięki gronu ekspertów zajmujących się zawodowo m.in. architekturą, urbanistyką, plastyką, zabytkami i przestrzenią miasta przy wielu inwestycjach udało się wprowadzić korzystniejsze rozwiązania wpływające na większą estetykę.

– Rada wznawia działalność po 8 miesiącach przerwy. Istotny wpływ na tę decyzję ma nowe zarządzenie prezydenta, które wzmacnia naszą rolę. Będziemy opiniowali najistotniejsze inwestycje na każdym etapie: od momentu sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przez koncepcję, projekty, a także uczestniczyli na etapie prac budowlanych, jeśli wystąpi konieczność istotnych zmian w dokumentacji projektowej. To konkretne, ważne zapisy – podkreśla przewodniczący Rady ds. Estetyki, prof.  dr hab. Dariusz Markowski.

Zaakceptowane przez prezydenta zalecenia Rady związane z koncepcjami zmian miejskiej przestrzeni  będą stosowane przez miasto i wszystkie jego jednostki. – Dziękuję za dotychczasową pracę i cieszę się, że Rada wznawia działalność.  Zależy nam na rewitalizacji miasta w oparciu o najlepsze standardy i głos ekspertów będzie bardzo dużym wsparciem – zaznacza prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Rada ds. Estetyki współpracowała już przy wielu dużych miejskich projektach. Dzięki jej działalności ważne budynki oprócz funkcjonalności znacznie zyskały na estetyce. Rekomendacje Rady ds. Estetyki wpłynęły między innymi na ostateczną formę istniejących już gmachów lodowiska „Torbyd”  basenu „Astoria”, czy przebudowanego mostu Staromiejskiego im. J. Sulimy-Kamińskiego. Jej zalecenia realizowane są również przy trwających i planowanych  inwestycjach, m.in: budowie parkingu P+R na Grudziądzkiej, rewitalizacji Rynku w Fordonie oraz projektach restylizacji placu Wolności  i rozbudowy Opery Nova o IV krąg. Głos Rady wpłynie też na sposób rewitalizacji Rybiego Rynku.

Obecnie Radę ds. Estetyki tworzy zespół 11 ekspertów:

  • mgr Maciej Bakalarczyk (Menadżer Starego Miasta)
  • mgr sztuki Jolanta Chmara (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Bydgoszcz)
  • dr Iwona Jastrzębska-Puzowska (przewodnicząca sekcji architektoniczno-urbanistycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe Bydgoszcz)
  • mgr Sebastian Kusz (Projekt Bydgoszcz)
  • prof.  dr hab. Dariusz Markowski (prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, UMK w Toruniu)
  • dr Ewa Raczyńska-Mąkowska (członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, UTP w Bydgoszczy)
  • mgr sztuki Zbigniew Pankiewicz (Związek Polskich Artystów Plastyków, Bydgoszcz)
  • dr hab. Maciej Świtała (prof. ASP w Gdańsku)
  • inż. arch. Piotr Tabaszewski (Stowarzyszenie Architektów Polskich, Odział Bydgoszcz)
  • inż. arch. Bartosz Kamiński (architekt)
  • mgr sztuki Marek Iwiński (Plastyk Miasta)

Rada d.s. Estetyki jest organem opiniodawczym i doradczym. Jej zadaniem jest również kreowanie i realizacja poprawy estetycznego wizerunku Bydgoszczy. Członkowie Rady pełnią swoją funkcję społecznie.

Głos Rady d.s Estetyki będzie się liczył  m.in.  w sprawie sposobu rewitalizacji Rybiego Rynku. Na etapie przygotowania pierwszego projektu Rada zgłosiła szereg uwag. Dotyczyły one między innymi podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji spichrzy oraz drzew, wyboru nawierzchni kamiennej, ustawienia kutych lamp, umieszczenia przy nabrzeżu żurawia przypominającego o portowej historii tego miejsca oraz rzeźby „sprzedającej śledzie”. Zmienić ma się również forma samego przystanku tramwaju wodnego, tak by nawiązywał do strefy staromiejskiej. Uwagi te mają być uwzględnione w przetargach.

– Zależy nam na pełnej rewitalizacji Salonu Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafała Bruski. – Inwestycja na Rybim Rynku to kolejny ważny element tego planu. Dlatego po zakończeniu prac przy gmachu Teatru Kameralnego zlecimy zagospodarowanie przyległego terenu. Pozwoli to nadać całej okolicy estetycznego wyglądu. Takie działania są możliwie między innymi dzięki trwającej budowie systemu Park&Ride. Cieszę się, że w przygotowaniu projektu znów będziemy współpracować z Radą ds. Estetyki, która już wcześniej przedstawiła szereg cennych  uwag  dotyczących sposobu rewitalizacji Rybiego Rynku.  Jestem pewien, że korzystając z opinii ekspertów osiągniemy doskonały rezultat.

W ramach nowej inwestycji zagospodarowany zostanie nie tylko teren bezpośrednio przylegający do teatru. Projekt obejmie przebudowę Rybiego Rynku oraz ul. Grodzkiej na odcinku od ul. Podwale do  skrzyżowania z ul. Przy Zamczysku włącznie wraz z dowiązaniem się do przebudowanego w latach ubiegłych odcinka ul. Podwale.

Dzięki przebudowie Rybi Rynek będzie mógł pełnić funkcje uzupełniające dla instytucji w pobliżu: Teatru Kameralnego, Muzeum Okręgowego oraz Barki Lemara. Stworzy to również możliwość uruchomienia gastronomii. Zadanie doskonale będzie współgrać ze zrealizowaną już w latach ubiegłych restylizacją  uliczek przyległych do płyty Starego Rynku (m.in. Podwale, Kręta, Mostowa, cześć Grodzkiej).

Z Rybiego Rynku zniknie też parking. Pozwala na to zbliżająca się do finału budowa wielopoziomowego parkingu Park & Ride przy ul. Grudziądzkiej. Warto podkreślić, że również w innych punktach powstają parkingi P+R, m.in. przy rondzie Kujawskim. Wcześniej powstała infrastruktura tramwajowa (linia wzdłuż Kujawskiej) oraz drogowa (buspasy na Wałach Jagiellońskich i Kujawskiej – trwa jego oznakowywanie).

Jeszcze w tym roku planowana jest aktualizacja dokumentacji projektowej do aktualnych norm i przepisów. W 2022 roku planowane jest zlecenie prac  budowlanych. Szacowany koszt zadania to niespełna 4 mln zł. Zakładamy, że prace budowlane zakończą się w ciągu jednego roku.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

 #JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK