Poród (prawie) bez bólu… W Bizielu pomagają kobietom metodą TENS
Jest to metoda służąca do łagodzenia bólu porodowego wpisana na listę metod niefarmakologicznych zatwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia.
W metodzie TENS wykorzystuje się prądy impulsowe o częstotliwości 1-150Hz. Metoda ta jest bezpieczna dla rodzącej oraz dziecka i nie niesie za sobą ryzyka powikłań podczas wielogodzinnego stosowania.
W zależności od okresu porodu stosuje się parametry prądów odpowiednie w działaniu na ból przewlekły ostry, który szczególnie odczuwany jest przy skurczach. Działanie przeciwbólowe polega pobudzaniu ośrodkowego hamowania bólu tzw. bramki bólowej oraz stymulowaniu wytwarzania się beta-endorfin, które wpływają na wystąpienie efektu przeciwbólowego -analgezji.
Rodząca ma naklejone 4 elektrody- dwie w okolicy nerwów splotu miedniczego, splotu dolnego i górnego podbrzusznego TH10-L2, oraz dwie na wysokości S2-S4 działając na nerwy splotu krzyżowego przede wszystkim na nerw sromowy. Pacjentka odczuwa wyraźne, przyjemne mrowienie. Rodząca sama decyduje o natężeniu działania prądu w zależności od stopnia bólu.
Elektrostymulację TENS można stosować również podczas zapisu KTG. Badania wykazały poziom zniesienia bólu krzyżowego u pierworódek o ok 91% oraz 81% u wieloródek. Pacjentka dzięki działaniu przeciwbólowemu może zrelaksować się i nabrać sił na kolejny okres porodu.
Stosowanie TENS nie wyklucza stosowania innych metod łagodzenia bólu porodowego.
W zależności od okresu porodu stymulacja odczuwana jest mocniej na górnych lub dolnych elektrodach tak aby wspomagać naturalny poród. Rozpoczęcie stymulacji powinno dotyczyć rodzących, które mają rozwarcie poniżej 4 cm. W wielu ośrodkach przyjął się model ,,wypożyczania ,, aparatury do elektrostymulacji TENS w szkole rodzenia i pacjentki takie przychodzą do porodu z naklejonymi już elektrodami .
W Bizielu każdy trakt porodowy wyposażony jest w aparat do elektrostymulacji TENS.
(gaz)
Fot. S.U. im. Biziela
#JesteśmyDlaWas