Aktualności

Popularny „Biziel” świętuje swoje 40-lecie. Był minister zdrowia, były kwiaty, medale, odznaczenia… [ZDJĘCIA]

Na posiedzeniu Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 7 lipca 1972 roku zapadła decyzja o budowie szpitala przy ul. Kornela Ujejskiego. Był Szpitalem XXX-lecia, jest Szpitalem Uniwersyteckim. Ale przez mijające 40-lecie nie nazwa stanowiła o jego profesjonalizmie i wysokiej jakości świadczonych w nim usług. Na dobre imię złożyły się przede wszystkim ofiarowywana z najwyższym poświęceniem służba ludziom, obecność w najtrudniejszych chwilach życia człowieka, empatia, zaangażowanie i pasja całej szpitalnej Kadry.

Dzisiejsze spotkanie jest okazją, ażeby przypomnieć historię naszego szpitala, opowiedzieć o jego rozwoju, sukcesach, które osiągamy dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników, bez których nic nie byłoby możliwe. Chcemy również powiedzieć o naszych radościach, smutkach, potrzebach. Dziękuję całemu zespołowi Szpitala za ich ciężką pracę, za empatię, a szczególnie za poświęcenie w jakże trudnym okresie pandemii, mimo którego Szpital trwał i przyjmował pacjentów. Bo właśnie pacjent i zaspokajanie jego potrzeb, były i są naszymi najważniejszymi zadaniami. Zdrowie pacjentów i jego dobro jest sensem naszej pracy, zaś misja szpitala zawiera się w stwierdzeniu: przez wiedzę i doświadczenie nieść zdrowie choremu – powiedziała rozpoczynając jubileuszowe spotkanie dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska, Dyrektor Naczelna Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela.

Jesteśmy szpitalem wysokospecjalistycznym. Hospitalizujemy rocznie około 40 tys. pacjentów. W poradniach specjalistycznych przyjmujemy ponad 250 tys. pacjentów. W 2020 r. na naszym szpitalnym oddziale ratunkowym przyjęliśmy ponad 37 tys. pacjentów. Przed nami, pracownikami szpitala, jest wiele kolejnych wyzwań. Największe to realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego, który obejmuje modernizację i rozbudowę naszego szpitala. W budżecie państwa zarezerwowano na ten cel 361 mln zł – mówiła dyrektor Wilińska.

„Tylu szpilek, dosłownie i w przenośni, jeszcze nie wbiłem w ciągu jednego dnia” – zażartował po ceremonii wręczenia medali i odznaczeń minister zdrowia Adam Niedzielski. Rzeczywiście było ich sporo – począwszy od Złotych Krzyży Zasługi, którymi odznaczeni zostali: Zbigniew Bartuzi i Leszek Kowalik, Srebrnych Krzyży Zasługi dla: Marii Kłopockiej, Marzeny Petrus i Aleksandry Popow, Brązowych Krzyży Zasługi, które przyznane zostały: Lucji Kwiatkowskiej i Grzegorzowi Pulkowskiemu, poprzez  Złote  Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę m.in. dla: Krzysztofa Grada, Andrzeja Gorzkiewicza, Renaty Sobkowicz, Janusza Przemyłskiego, Joanny Holz, Justyny Antoniewicz; Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, które otrzymali m.in.: Małgorzata Graczyk, Renata Janicka, Marta Kodzik, Bartłomiej Kałużny po Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości wręczone m.in. Wandzie Korzyckiej-Wilińskiej.

Obecny na jubileuszowym spotkaniu  minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział m.in.:

Po tym ciężkim ponad półtora roku możemy wrócić do w miarę normalnego funkcjonowania i ten czas, który mamy za sobą, szczególnie ciężki dla państwa, to też czas, który powinien wywołać pewnego rodzaju refleksję o tym, jak bardzo widać w tej pandemii, jak działanie państwa, działanie w różnych sferach gospodarki, jest zależne od skuteczności działania systemu opieki zdrowotnej. Dlatego, mimo tych trudnych sytuacji, różnego rodzaju napięć, podejmujemy ciągle decyzje, które mają wzmocnić sektor medyczny – mówił Niedzielski.

Minister zaznaczył, że działania na rzecz wzmocnienia opieki medycznej nie są łatwe, bo każda część państwa, każda gałąź gospodarki potrzebuje wsparcia i liczy na znalezienie się w priorytetach państwa.

Sektor medyczny, pokazując swoją skuteczność działania podczas pandemii, udowodnił, że zasługuje na wsparcie i żebyśmy systematycznie zwiększali nakłady, podwyższali wynagrodzenia i naprawiali to– co też jest w województwie odczuwalne – a więc deficyt kadr. To jest największa rzecz, z którą musimy sobie radzić – podkreślił Niedzielski.

Minister wskazał, że obchodzący jubileusz szpital im. Biziela ma markę placówki, która dba o jakość.  Właśnie misja poprawy jakości – zaznaczył – powinna być jednym z głównych kierunków reformowania szpitalnictwa. Zdecydowanie bardziej powinno stawiać się na jakość leczenia, nie tylko na poziomie certyfikacji, ale też płacenia za tę lepszą jakość.

Taki projekt ustawy przygotowaliśmy, jest on złożony do konsultacji publicznych. Razem z przewodniczącym Komisji Zdrowia posłem Tomaszem Latosem staramy się, żeby nie było to traktowane jako ustawa o takim zwykłym charakterze, ale żeby była to ustawa o głębokim charakterze reformatorskim – mówił Niedzielski.

Minister pogratulował osiągnięć kadrze szpitala im. Biziela, zaznaczając, że gdyby nie głębokie poczucie misji, nie byłaby w stanie tak długo pracować w trudnych warunkach.

Mam zaszczyt i przyjemność od dawna obserwować Państwa pracę na rzecz pacjentów zarówno z naszego regionu, jak i z całej Polski. W ostatnich latach mogę to robić z bliższej perspektywy, podziwiając wielkie zaangażowanie, kreatywność i umiejętność odnajdywania się na niełatwym rynku świadczeń zdrowotnych. Wspólnie z państwem cieszę się ogromnie z wielu ważnych inwestycji i remontów, które udało się przeprowadzić, a szczególnie z przyszłych planów związanych z jeszcze lepszym funkcjonowaniem szpitala po zrealizowaniu wieloletniego programu rozbudowy – zaznaczył poseł PiS Tomasz Latos.

Chciałbym podziękować za trudny okres pandemii. Był to wyjątkowy sprawdzian i wyjątkowa współpraca między m.in. urzędem wojewódzkim oraz szpitalami – w sumie 30. – zaangażowanymi w walkę z pandemią. Dość długo oszczędzaliśmy dwa szpitale uniwersyteckie, ponieważ jeszcze jest duży obszar leczenia poza pandemią. Jednak przy trzeciej fali to już nie było możliwe. Wielkie podziękowania dla Pani Dyrektor za tę niesamowitą współpracę – wskazał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i przekazał na ręce dyrektor naczelnej szpitala pamiątkową plakietę z życzeniami i gratulacjami.

Tekst i fot.: Stanisław Gazda

#JesteśmyDlaWas

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Czytaj więcej OK